|
Heats 1000 meter Men Junior B |
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 16 skaters) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Quarter Finals 1000 meter Men Junior B |
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 8 skaters) |
|
|
|
|
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 8 skaters) |
|
|
|
|
|
Semi Finals 1000 meter Men Junior B |
2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters) |
|
|
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters) |
|
|
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters) |
|
|
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters) |
|
|
|
Final 1000 meter Men Junior B |
|
|
|
|
|
|
|
Race 303, Group 1 (1 of 1) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 32 | | Hugo BOSMA | STB | 1:53.729 | 34 | |
2. | 3 | 15 | | Luca SPECHENHAUSER | BOR | 1:53.829 | 21 | |
3. | 2 | 8 | | Jens VAN 'T WOUT | ASCJE | 1:53.941 | 13 | |
4. | 4 | 79 | | Diané SELLIER | USF | 2:29.265 | 8 | |
|
| Distance Classification 1000 meter Men Junior B |
Rank | Nr | | Name | Affil | Finish | FP | | | Best time | |
Final, Group 1 |
1. | 32 | | Hugo BOSMA | STB | 1 | 34 | | 1|1|1|1 | 1:29.507 | |
2. | 15 | | Luca SPECHENHAUSER | BOR | 2 | 21 | | 1|1|1|2 | 1:33.295 | |
3. | 8 | | Jens VAN 'T WOUT | ASCJE | 3 | 13 | | 1|2|2|3 | 1:29.655 | |
4. | 79 | | Diané SELLIER | USF | 4 | 8 | | 1|2|2|4 | 1:33.419 | |
Final, Group 2 |
5. | 63 | | Augustin GÉRÉ | LUX | 1 | 5 | | 1|1|3|1 | 1:29.805 | |
6. | 97 | | Ingmar VAN DE GRIEK | STA | 2 | 3 | | 1|1|4|2 | 1:32.399 | |
7. | 127 | | Hessel VAN BERKUM | TRL | 3 | 2 | | 2|2|4|3 | 1:31.081 | |
8. | 28 | | Thomas NADALINI | CPP | 4 | 1 | | 1|2|3|4 | 1:34.841 | |
Final, Group 3 |
9. | 75 | | Teun BOER | NSV | 1 | | | 2|4|2|1 | 1:29.612 | |
10. | 68 | | Niall TREACY | MIRC | 2 | | | 2|3|1|2 | 1:29.910 | |
11. | 83 | | Riccardo PONTALTI | SCP | 3 | | | 2|3|1|3 | 1:34.621 | |
12. | 47 | | Steyn LAND | TRL | 4 | | | 1|4|2|4 | 1:34.311 | |
Final, Group 4 |
13. | 119 | | Zeno DE BOER | SVU | 1 | | | 2|3|3|1 | 1:36.387 | |
14. | 80 | | Nicolò PERETTI | VGT | 2 | | | 2|3|4|2 | 1:43.852 | |
15. | 59 | | Jesse SPEIJERS | IJVZ | 3 | | | 2|4|4|3 | 1:36.178 | |
16. | 109 | | Jorn HOLWERDA | STG | 4 | | | 2|NF|3|4 | 1:36.318 | |
Final, Group 5 |
17. | 120 | | Pieter BOLSIUS | SVU | 1 | | | 3|1|2|1 | 1:33.600 | |
18. | 58 | | Kjeld VLOEMANS | IJVZ | 2 | | | 5|2|1|2 | 1:33.942 | |
19. | 125 | | Martijn SCHEPERS | YDS | 3 | | | 3|1|1|3 | 1:39.418 | |
20. | 77 | | Niek ENGELHART | STG | 4 | | | 4|2|2|4 | 1:40.845 | |
Final, Group 6 |
21. | 5 | | Peter RICHES | ALD | 1 | | | 4|3|1|1 | 1:32.449 | |
22. | 48 | | Adriaan DEWAGTERE | STKG | 2 | | | 3|3|1|2 | 1:34.731 | |
23. | 117 | | Thibault MÉTRAUX | LST | 3 | | | 3|2|4|3 | 1:36.638 | |
24. | 11 | | Solomon PREMPEH | ALD | DNF | | | 4|1|3|NF | 1:39.455 | |
Final, Group 7 |
25. | 73 | | Kyle ROSS-WADDELL | NIRC | 1 | | | 3|4|2|1 | 1:35.259 | |
26. | 36 | | Leon Paul LENZ | ETR | 2 | | | 4|4|2|2 | 1:35.957 | |
27. | 129 | | Joris BERGSMA | TRL | 3 | | | 3|2|P|3 | 1:36.098 | |
28. | 37 | | Niklas ESCHER | ETR | 4 | | | 3|3|3|4 | 1:36.206 | |
Final, Group 8 |
29. | 38 | | Paul NITSCHE | ETR | 1 | | | 3|4|4|1 | 1:40.629 | |
30. | 76 | | Jens RUIJS | NSV | 2 | | | 4|4|4|2 | 1:40.799 | |
31. | 88 | | Erwin HOGERLAND | SCT | 3 | | | 4|3|3|3 | 1:41.167 | |
Semi Finals, Group 3 |
32. | 126 | | Niels KINGMA | TRL | DNS | | | 3|1|NS | 1:36.751 | |
Heats, Group 1 |
| 13 | | Mattia PEGHINI | CPP | DNF | | | NF | | |
|
|