Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-4 (SAB-2) - Oberstdorf, Germany - 1-3 December 2017
Semi Finals 1500 meter Men Junior B
3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
Race 17, Group 2 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
126
Zeno DE BOER
SVU
2:36.761
Q
2.
3
69
Thibault MÉTRAUX
LST
2:37.186
Q
3.
2
142
Marco BELFI
UGP
2:40.765
4.
1
93
Erwin HOGERLAND
SCT
2:41.887
5.
5
103
Bradley WILLS
SHF
3:14.777
6.
6
41
Fabian CRULL
EVD
-
Race 18, Group 2 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
147
Nicolò PERETTI
VGT
2:45.240
Q
2.
4
119
Niek ENGELHART
STG
2:46.262
Q
3.
6
33
Niklas ESCHER
ETR
2:46.264
4.
3
40
Martin PFROPPER
EVD
2:47.120
5.
5
28
Evan LE-BOUILL
CST
2:50.036
6.
1
86
Jens RUIJS
NSV
2:52.194
Race 19, Group 2 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
47
Robin TENZER
ECO
2:45.626
Q
2.
6
89
Riccardo PONTALTI
SCP
2:46.860
Q
3.
1
133
Steyn LAND
TRL
2:47.894
4.
2
75
Richard SIMON-JOJART
MERC
2:48.518
5.
4
169
Pepijn KOESTAL
IJVZ
2:53.298
6.
3
4
Solomon PREMPEH
ALD
3:08.804
5
32
Leon Paul LENZ
ETR
P
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 20, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
132
Niels KINGMA
TRL
2:35.160
Q
2.
4
8
Jens VAN 'T WOUT
ASCJE
2:35.296
3.
1
134
Hessel VAN BERKUM
TRL
2:36.136
4.
3
127
Pieter BOLSIUS
SVU
2:39.397
5.
2
25
Thomas NADALINI
CPP
2:39.641
6
5
Peter RICHES
ALD
P
Race 21, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
71
Augustin GÉRÉ
LUX
2:26.339
Q
2.
1
143
Diané SELLIER
USF
2:26.361
3.
2
65
Jesse SPEIJERS
IJVZ
2:28.320
4.
5
78
Niall TREACY
MIRC
2:28.446
5.
3
121
Adriaan DEWAGTERE
STKG
2:29.571
6.
6
34
Jarno POSSELT
ETR
2:40.717
7.
7
135
Joris BERGSMA
TRL
2:40.917
Race 22, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
16
Luca SPECHENHAUSER
BOR
2:35.059
Q
2.
4
111
Hugo BOSMA
STB
2:35.235
3.
2
107
Ingmar VAN DE GRIEK
STA
2:35.493
4.
6
85
Teun BOER
NSV
2:37.223
5.
3
82
Kyle ROSS-WADDELL
NIRC
2:42.687
6.
5
64
Kjeld VLOEMANS
IJVZ
-
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters