Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CHAMPIONSHIPS JUNIORS - Montreal, Canada - 25-27 January 2019
 
Preliminaries 500 m Men
  16 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals Preliminaries, total 40 skaters)
 Race 44     (1 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.151 KIM Taesung  KOR41.365Q
2.184 Triphop THONGNGAM  THA44.098Q
3.181 Jovan DJORDJEVIC  SRB44.696 
4.107 Stefan-Teodor FRIGHENCIU  AUT48.418
5.127 Westley YATES  GBR-    
 Race 45     (2 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.194 Brandon KIM  USA41.883Q
2.116 Félix PIGEON  CAN42.213Q
3.133 SZIKLASI Andras  HUN42.812q
4.159 Sean Qi Jun YEO  MAS-    
101 Sebastian Fidel LENCINAS  ARGP
 Race 46     (3 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 LI Wenlong  CHN41.744Q
2.134 TALABOS Attila  HUN41.909Q
3.126 Niall TREACY  GBR41.992q
4.144 Nurlibek BEISEEV  KAZ42.473
5.158 Wan Akif WAN FAIZAL  MAS46.535
 Race 47     (4 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Robin BENDIG  GER43.978Q
2.155 Peter MURPHY  LUX44.070Q
3.179 Bor Luka URLEP  SLO44.900 
4.168 Ignacy KLUJSZO  POL1:02.589
5.185 Yu-Chuan CHANG  TPE-    
 Race 48     (5 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Sergei MILOVANOV  RUS42.550Q
2.135 TIBORCZ Daniel  HUN42.637Q
3.102 Denali BLUNDEN  AUS43.517q
4.166 Julian MACARAEG  PHI43.729
5.175 Zen Sheng Sian KOH  SGP44.012
 Race 49     (6 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Jens VAN 'T WOUT  NED42.852Q
2.103 Kieran GUAN  AUS44.476Q
3.191 Mykyta KHOCHYN  UKR44.829 
4.154 Augustin GÉRÉ  LUX1:23.623ADV
120 WANG Pengyu  CHNP
 Race 50     (7 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.104 Joshua KAH  AUS43.408Q
2.112 Lubomir KALCHEV  BUL44.552Q
3.129 Robin TENZER  GER44.557 
4.130 Ho Tung CHAN  HKG47.889
152 Reinis BERZINS  LATP
 Race 51     (8 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 JUNG Hokyoung  KOR41.782Q
2.153 Roberts KRUZBERGS  LAT43.152Q
3.123 Gabriel VOLET  FRA43.620
4.187 Wei-Cheng LIAO  TPE44.881
5.165 Marc GONZALES  PHI46.533
 Race 52     (9 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Katsunori KOIKE  JPN42.610Q
2.137 Pietro MARINELLI  ITA42.692Q
3.106 Nico ANDERMANN  AUT42.885q
4.196 Chiyuan ZHONG  USA43.376
5.183 Natthapat KANCHARIN  THA45.482
 Race 53     (10 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 William DANDJINOU  CAN41.954Q
2.169 Mateusz KRZEMINSKI  POL42.049Q
3.195 Caleb PARK  USA43.042q
4.164 Ethan DE ROSE  NZL43.123
5.188 Chia-Wei TSAI  TPE44.969
 Race 54     (11 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Shuta MATSUDU  JPN42.521Q
2.139 Luca SPECHENHAUSER  ITA42.640Q
3.172 Daniil KRASNOKUTSKIY  RUS42.723q
4.111 Kaloyan ANGELOV  BUL45.638
5.182 Thibault MÉTRAUX  SUI45.819
 Race 55     (12 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.147 Dinmukhammed ZHOLDAS  KAZ44.066Q
2.170 Mateusz MIKOLAJUK  POL44.166Q
3.108 Heinrich LIU  AUT44.973 
4.157 Hazim SHAHRUM  MAS49.521
 Race 56     (13 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Kazuki YOSHINAGA  JPN42.216Q
2.122 Diané SELLIER  FRA43.466Q
3.177 Trevor Xu Xuan TAN  SGP43.726 
4.109 Adriaan DEWAGTERE  BEL43.776
5.180 Bojan BAKA  SRB-    
 Race 57     (14 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 CHANG Hyun Woo  KOR41.312Q
2.171 Konstantin IVLIEV  RUS41.528Q
3.163 Melle VAN 'T WOUT  NED41.554q
4.131 Sidney K CHU  HKG45.875
5.190 Denys IOFIN  UKR46.107
 Race 58     (15 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ41.923Q
2.161 Bram STEENAART  NED42.016Q
3.192 Nikita NEMIRO  UKR44.023 
4.178 Jing Feng XU  SGP46.062
5.125 Kyle ROSS-WADDELL  GBR-    
 Race 59     (16 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 SUN Long  CHN41.498Q
2.138 Pietro SIGHEL  ITA41.748Q
3.110 Warre VAN DAMME  BEL45.123 
4.121 Stribor SUMAN  CRO45.780
5.114 Matej PEDERSON  CAN-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Kilimanjaro
Bioracer
Impakt Sport
Engo
Skate-Tec
Web-TV