Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP 5 - Dresden, Germany - 1-3 February 2019
Preliminaries 1000 m (1) Men
13 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
Race 11 (1 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
143
Hiroki YOKOYAMA
JPN
1:32.200
Q
2.
166
Pavel SITNIKOV
RUS
1:32.346
Q
3.
104
Davut TAHTACI
TUR
1:33.484
4.
184
Natthapat KANCHARIN
THA
1:34.672
5.
211
Zen Sheng Sian KOH
SGP
1:35.271
Race 12 (2 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
10
Samuel GIRARD
CAN
1:26.726
Q
2.
28
Yauheni RYZHOU
BLR
1:27.769
Q
3.
45
Rafal ANIKIEJ
POL
1:27.893
4.
213
Muhammed Emir HAN
TUR
1:28.248
5.
194
Florian BECKER
GER
1:28.648
Race 13 (3 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
116
Szymon WILCZYK
POL
1:30.171
Q
2.
97
Nikita NEMIRO
UKR
1:30.811
Q
3.
148
Reinis BERZINS
LAT
-
ADV
14
LIU Shaoang
HUN
DNF
186
Furkan AKAR
TUR
P
Race 14 (4 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
155
PARK Jiwon
KOR
1:25.606
Q
2.
132
Quentin FERCOQ
FRA
1:25.805
Q
3.
198
Robin TENZER
GER
1:27.218
4.
122
Joshua KAH
AUS
1:27.310
5.
207
Niels KINGMA
NED
-
Race 15 (5 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
124
Cédrik BLAIS
CAN
1:26.107
Q
2.
167
Thomas Insuk HONG
USA
1:26.703
Q
3.
29
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
1:26.911
4.
85
Jack BURROWS
GBR
1:27.028
Race 16 (6 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
32
Denis AYRAPETYAN
RUS
1:28.464
Q
2.
68
Dylan HOOGERWERF
NED
1:28.585
Q
3.
123
Skyler KAH
AUS
1:29.987
4.
175
Ivan LAHIMAKHAY
BLR
1:30.691
5.
50
Hazim SHAHRUM
MAS
1:34.874
Race 17 (7 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
LIU Shaolin Sandor
HUN
1:27.738
Q
2.
24
Ward PÉTRÉ
BEL
1:27.934
Q
3.
195
Luca LÖFFLER
GER
1:28.457
4.
170
Jonathan SO
USA
1:35.013
5.
133
Niall TREACY
GBR
-
Race 18 (8 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
129
JIA Haidong
CHN
1:28.422
Q
2.
115
Ivan MARTINIC
CRO
1:29.910
Q
3.
212
Chun-Chieh LIN
TPE
1:32.017
4.
55
Charle COURNOYER
CAN
-
ADV
134
Ethan TREACY
GBR
P
Race 19 (9 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
Dmitry MIGUNOV
FRA
1:25.642
Q
2.
139
Mattia ANTONIOLI
ITA
1:25.964
Q
3.
7
REN Ziwei
CHN
1:26.103
q
4.
199
SZIKLASI Andras
HUN
1:26.201
5.
206
Yevgeniy REBIK
KAZ
1:26.586
Race 20 (10 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
152
HONG Kyunghwan
KOR
1:26.344
Q
2.
205
Kiichi SHIGEHIRO
JPN
1:26.408
Q
3.
67
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
1:27.037
4.
193
Radek FAJKUS
CZE
1:27.831
5.
36
Nicolas LABORDE
COL
1:27.936
Race 21 (11 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
31
Stijn DESMET
BEL
1:26.010
Q
2.
78
Dennis VISSER
NED
1:26.021
Q
3.
140
Marco GIORDANO
ITA
1:26.284
q
4.
128
YU Songnan
CHN
1:26.745
5.
214
Andrew HEO
USA
1:28.959
Race 22 (12 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
Denis NIKISHA
KAZ
1:30.824
Q
2.
60
Alexander SHULGINOV
RUS
1:30.895
Q
3.
160
Lukasz KUCZYNSKI
POL
1:32.811
4.
192
Stribor SUMAN
CRO
1:36.153
5.
46
Akash ARADHYA
IND
1:36.747
Race 23 (13 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
HWANG Daeheon
KOR
1:26.510
Q
2.
203
Pietro SIGHEL
ITA
1:26.999
Q
3.
145
Teppei KIKUCHI
JPN
1:27.980
4.
185
Volodymyr HANDEI
UKR
1:28.991
5.
149
Endijs VIGANTS
LAT
1:31.451
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters