Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP 6 - Torino, Italy - 8-10 February 2019
Preliminaries 500 m (1) Men
11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
Race 11 (1 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
HWANG Daeheon
KOR
40.859
Q
2.
170
Jonathan SO
USA
41.744
Q
3.
29
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
42.050
q
4.
46
Akash ARADHYA
IND
44.871
149
Endijs VIGANTS
LAT
P
Race 12 (2 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
215
YANG Shuai
CHN
41.735
Q
2.
157
Jasper BRUNSMANN
NED
42.016
Q
3.
185
Volodymyr HANDEI
UKR
43.051
4.
123
Skyler KAH
AUS
43.549
5.
132
Quentin FERCOQ
FRA
49.679
Race 13 (3 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
55
Charle COURNOYER
CAN
41.545
Q
2.
210
Daniil EIBOG
RUS
41.631
Q
3.
216
JONG Kwang Bom
PRK
41.790
q
4.
145
Teppei KIKUCHI
JPN
42.120
5.
97
Nikita NEMIRO
UKR
43.619
Race 14 (4 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
Dmitry MIGUNOV
FRA
41.250
Q
2.
65
Daan BREEUWSMA
NED
41.464
Q
3.
52
Martin KOLENC
CRO
42.010
q
4.
140
Marco GIORDANO
ITA
42.144
5.
104
Davut TAHTACI
TUR
42.301
Race 15 (5 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
60
Alexander SHULGINOV
RUS
42.603
Q
2.
73
Mersaid ZHAKSYBAEV
KAZ
43.259
Q
3.
102
Rino VANHOOREN
BEL
44.198
4.
87
Triphop THONGNGAM
THA
44.314
5.
124
Cédrik BLAIS
CAN
48.621
Race 16 (6 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
REN Ziwei
CHN
41.474
Q
2.
67
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
41.572
Q
3.
28
Yauheni RYZHOU
BLR
42.463
q
4.
117
Karol NIESCIER
POL
43.078
5.
122
Joshua KAH
AUS
-
Race 17 (7 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
LIU Shaolin Sandor
HUN
41.923
Q
2.
116
Szymon WILCZYK
POL
42.544
Q
3.
148
Reinis BERZINS
LAT
42.686
q
4.
141
Davide VISCARDI
ITA
42.740
5.
194
Florian BECKER
GER
44.083
Race 18 (8 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
10
Samuel GIRARD
CAN
41.238
Q
2.
204
Kota KIKUCHI
JPN
41.375
Q
3.
82
Firat YARDIMCI
TUR
42.980
q
4.
115
Ivan MARTINIC
CRO
44.016
5.
50
Hazim SHAHRUM
MAS
45.924
Race 19 (9 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
155
PARK Jiwon
KOR
41.830
Q
2.
166
Pavel SITNIKOV
RUS
41.882
Q
3.
105
Tunay SIMSEK
TUR
42.880
q
4.
42
Farrell TREACY
GBR
-
Race 20 (10 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
143
Hiroki YOKOYAMA
JPN
41.818
Q
2.
9
Denis NIKISHA
KAZ
41.974
Q
3.
136
VARNYÚ Alex
HUN
42.503
q
4.
162
Mateusz KRZEMINSKI
POL
43.848
5.
195
Luca LÖFFLER
GER
44.384
Race 21 (11 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
129
JIA Haidong
CHN
43.044
Q
2.
208
Melle VAN 'T WOUT
NED
43.109
Q
3.
214
Andrew HEO
USA
43.748
4.
118
Jonathan MOODY
GBR
44.144
5.
199
SZIKLASI Andras
HUN
1:07.101
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters