Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
AUDI ISU WORLDCUP 3 - Shanghai, China - 9-12 November 2017
Heats 1500 m Ladies
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 21 skaters)
Race 15 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
SHIM Suk Hee
KOR
2:29.876
Q
2.
64
Iong A KIM
KAZ
2:30.025
Q
3.
16
Jessica KOOREMAN
USA
2:30.921
4.
29
KESZLER Andrea
HUN
2:31.537
5.
76
Mariya IZAFATAVA
BLR
2:32.447
6.
120
Gwendoline DAUDET
FRA
2:32.735
7.
43
Mariia-Mahdalyna UZAKOVA
UKR
2:35.442
Race 16 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
47
Valerie MALTAIS
CAN
2:30.076
Q
2.
138
Martina VALCEPINA
ITA
2:30.354
Q
3.
79
Evgeniya ZAKHAROVA
RUS
2:32.923
4.
122
Gina JACOBS
GER
2:34.782
5.
23
Hitomi SAITO
JPN
-
5.
124
HEIDUM Bernadett
HUN
-
ADV
19
Tifany HUOT MARCHAND
FRA
P
Race 17 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
48
HAN Yu Tong
CHN
2:28.228
Q
2.
134
Lana GEHRING
USA
2:28.261
Q
3.
13
Sofia PROSVIRNOVA
RUS
2:28.958
q
4.
51
Shione KAMINAGA
JPN
2:29.020
5.
110
Kamila STORMOWSKA
POL
2:29.150
6.
125
Madina ZHANBUSINOVA
KAZ
2:30.707
Race 18 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
63
Ekaterina EFREMENKOVA
RUS
2:36.737
Q
2.
11
JASZAPATI Petra
HUN
2:37.345
Q
3.
38
Agne SEREIKAITE
LTU
2:38.056
4.
91
Jennifer PICKERING
GBR
2:39.501
5.
37
Alica PORUBSKA
SVK
2:40.153
42
Vera TRYBUL
BLR
P
Race 19 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
Marianne ST-GELAIS
CAN
2:28.701
Q
2.
7
Suzanne SCHULTING
NED
2:28.785
Q
3.
36
Michaela HRUZOVA
CZE
2:29.923
q
4.
55
Katherine REUTTER-ADAMEK
USA
2:30.555
5.
33
Katrin MANOILOVA
BUL
2:31.424
6.
108
Ranya EZZI
SWE
2:35.153
7.
98
Hannah MORRISON
GBR
2:37.354
Race 20 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
Arianna FONTANA
ITA
2:33.021
Q
2.
6
CHOI Minjeong
KOR
2:33.182
Q
3.
12
GUO Yihan
CHN
2:33.257
4.
77
Michaela KUNCIROVA
CZE
2:35.346
5.
106
Patrycja MARKIEWICZ
POL
2:36.921
6.
54
Lara VAN RUIJVEN
NED
2:49.673
7.
17
Anna SEIDEL
GER
2:54.101
Race 21 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
59
Jamie MACDONALD
CAN
2:35.513
Q
2.
46
Cheyenne GOH
SGP
2:39.132
Q
3.
112
Zornica PENCHEVA
BUL
2:41.440
4.
21
Yara VAN KERKHOF
NED
3:00.094
ADV
5.
128
KIM A Lang
KOR
3:11.529
31
Magdalena WARAKOMSKA
POL
P
Race 22 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
137
ZHOU Yang
CHN
2:26.690
Q
2.
18
Deanna LOCKETT
AUS
2:27.141
Q
3.
89
Yuki KIKUCHI
JPN
2:27.273
q
4.
25
Hanne DESMET
BEL
2:27.557
5.
41
Yu-Tzu LIN
TPE
2:29.959
6.
40
Erika LINDGREN
SWE
2:30.616
Race 23 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
Charlotte GILMARTIN
GBR
2:29.864
Q
2.
34
Anastasya KRESTOVA
KAZ
2:30.354
Q
3.
20
Bianca WALTER
GER
2:30.475
4.
35
Lucia PERETTI
ITA
2:30.833
5.
32
Katerina NOVOTNA
CZE
2:30.852
6.
87
Anna YAKIMOVA
BUL
2:38.062
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters