Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
OBERSTDORF SUMMER CAMP TROPHY - Oberstdorf, Germany - 10-11 August 2018
Heats 1000 meter Ladies Junior B
2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 5 skaters)
Race 135, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
97
Anne Floor OTTER
SCT
1:44.458
Q
2.
4
161
Femke DE BOER
TRL
1:44.702
Q
3.
5
124
Yara MEIJERS
STG
1:46.760
4.
2
143
Tyche WAMSTEKER
SVU
1:46.892
5.
1
177
Rebecca SAVALLI
VGT
2:03.752
Race 136, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
6
Olivia WEEDON
ALD
1:45.423
Q
2.
3
118
Yael PRENGER
STA
1:45.443
Q
3.
1
140
Manouk GIJSBERS
SVU
1:47.973
4.
2
74
Loes VERHEUL
NSV
1:48.857
5.
4
127
Amelie COREMANS
STKG
2:04.723
Final 1000 meter Ladies Junior B
Race 208, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
140
Manouk GIJSBERS
SVU
1:47.515
3
2.
3
74
Loes VERHEUL
NSV
1:47.822
2
3.
1
143
Tyche WAMSTEKER
SVU
1:47.969
1
4.
4
177
Rebecca SAVALLI
VGT
1:57.554
5.
5
127
Amelie COREMANS
STKG
2:04.093
Race 209, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
97
Anne Floor OTTER
SCT
1:37.669
34
2.
4
118
Yael PRENGER
STA
1:38.928
21
3.
2
161
Femke DE BOER
TRL
1:41.694
13
4.
5
124
Yara MEIJERS
STG
1:51.500
8
5.
3
6
Olivia WEEDON
ALD
1:58.182
5
Distance Classification 1000 meter Ladies Junior B
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
97
Anne Floor OTTER
SCT
1
34
1|1
1:37.669
2.
118
Yael PRENGER
STA
2
21
2|2
1:38.928
3.
161
Femke DE BOER
TRL
3
13
2|3
1:41.694
4.
124
Yara MEIJERS
STG
4
8
3|4
1:46.760
5.
6
Olivia WEEDON
ALD
5
5
1|5
1:45.423
Final, Group 2
6.
140
Manouk GIJSBERS
SVU
1
3
3|1
1:47.515
7.
74
Loes VERHEUL
NSV
2
2
4|2
1:47.822
8.
143
Tyche WAMSTEKER
SVU
3
1
4|3
1:46.892
9.
177
Rebecca SAVALLI
VGT
4
5|4
1:57.554
10.
127
Amelie COREMANS
STKG
5
5|5
2:04.093
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters