Events
Belfort Grand Lion
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CANADIAN OPEN NATIONAL QUALIFIER - Montreal, Canada - 1-3 February 2019
 
Quarter Finals 1000 meter Men
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 245, Group 3     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1126 Joshua MONTREUIL  QUE1:30.230Q
2.2124 Félix ROUSSEL  QUE1:30.240Q
3.3127 Justin BERGERON  QUE1:30.310Q
4.4145 Jean-Christophe VINCENT  QUE1:30.350
5.5156 Alexis ALLARD  QUE1:34.419
 Race 246, Group 3     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1136 Émilien BLACKBURN  QUE1:33.387Q
2.2137 Jerome COURTEMANCHE  QUE1:33.516Q
3.3146 Émile POULIN  QUE1:33.606Q
4.4150 Danik LAMOTHE  QUE1:34.096 
5.5151 Marek DOUCET  QUE1:35.126
 Race 247, Group 3     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1147 Edouard DIONNE  QUE1:30.586Q
2.2155 Zack DUMONT  QUE1:30.849Q
3.3148 Marc-Antoine LEMAY  QUE1:31.161Q
4.4144 Kitz RICHARDS  ONT1:31.495 
5.5153 Charlie BOILARD  QUE1:32.230
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 251, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 Brendan COREY  NBR1:25.764Q
2.2105 Keegan CHRIST  SAS1:25.946Q
3.3114 Antoine ROY  QUE1:26.084Q
4.4142 Ethan MCKINLEY-YOUNG  ONT1:26.485 
5.5143 Graham ROSSITER  QUE1:27.569
 Race 252, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1108 Arye RICHARDS  ONT1:28.136Q
2.2101 Marc-Olivier LEMAY  QUE1:29.409Q
3.3125 Manuel FALARDEAU  QUE1:30.647Q
4.4113 Marco Fritz SCHUMANN  SAS1:51.497ADV
5119 Alphonse OUIMETTE  ONTP
 Race 253, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1102 Jordan PIERRE-GILLES  QUE1:28.515Q
2.2107 Maxime RAYMOND-CHITAYA  QUE1:28.624Q
3.3104 Alexis MARCEAU  QUE1:28.692Q
4.4109 Brendan YAMADA  ALB1:28.925
5.5122 Tommy HAMELIN-LABRECQUE  QUE1:30.299
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 254, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1123 Roger FULTON  NBR1:30.347Q
2.2120 Vincent BÉDARD  QUE1:30.388Q
3.3159 Victor ROY-LAFRANCE  QUE1:30.588Q
4.4158 Xavier HAMEL  QUE1:31.428 
 Race 255, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1112 Jean-Sébastien BEAULNE  QUE1:31.303Q
2.2121 Samuel VILLENEUVE  QUE1:31.419Q
3.3134 Charles FORTIN  QUE1:31.507Q
4.4141 Keanan ST.ROSE  BRC1:32.598
 Race 256, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1149 Mitchell SCHRUM  ONT1:29.627Q
2.2133 Neithan THOMAS  ALB1:29.720Q
3.3128 Louis PAQUETTE  QUE1:29.774Q
4.4140 Benjamin WARD  QUE1:29.873 


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Skate-Tec
Sebra Sports
Impakt Sport
Eraton Race Timers
Kilimanjaro
Engo