Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP - Beijing, China - 17-20 September 2009
 
Heats 1500 m Men
  12 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 36 skaters)
 Race 23     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.60 Yuzo TAKAMIDO  JPN2:26.188Q
2.2 Lachlan HAY  AUS2:27.089Q
3.14 Assen YORDANOV  BUL2:28.754Q
4.107 Andriy KOZHUKH  UKR2:29.354 
5.75 BATSUURI Bazarsad  MGL2:41.272
83 Mark JACKSON  NZLDQ
 Race 24     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Apolo Anton OHNO  USA2:30.485Q
2.64 Junji ITO  JPN2:30.801Q
3.35 Sebastian PRAUS  GER2:30.870Q
4.32 Sébastien LEPAPE  FRA2:30.947 
5.88 Adam FILIPOWICZ  POL2:32.054
6.109 Anton SIMON  UKR2:32.671
 Race 25     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.54 Nicolas BEAN  ITA2:20.268Q
2.102 Ruslan ZAKHAROV  RUS2:20.717Q
3.106 Serhiy LIFYRENKO  UKR2:22.517Q
4.47 DARÁZS Péter  HUN2:24.985ADV
5.71 Abzal AZHGALIYEV  KAZ2:30.532
27 Ondrej SUCHY  CZEDQ
 Race 26     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Charles HAMELIN  CAN2:20.678Q
2.23 SONG Weilong  CHN2:20.829Q
3.77 Niels KERSTHOLT  NED2:21.042Q
4.87 Jakub JAWORSKI  POL2:23.622 
5.103 Andrej VALACH  SVK2:24.395
8 Siarhei YAKUSHKOU  BLRDNS
 Race 27     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.93 LEE Jung-Su  KOR2:30.215Q
2.100 Semen ELISTRATOV  RUS2:30.321Q
3.80 Freek VAN DER WART  NED2:30.635Q
4.31 Jean Charles MATTEI  FRA2:30.728 
5.15 Victor DIMITROV  BUL2:34.458
 Race 28     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.72 Haralds SILOVS  LAT2:24.610Q
2.9 Pieter GYSEL  BEL2:24.868Q
3.33 Benjamin MACÉ  FRA2:25.019Q
4.52 BÉRES Bence  HUN2:25.153ADV
5.4 Pierre BODA  AUS2:25.247
45 Jack WHELBOURNE  GBRDQ
 Race 29     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.55 Yuri CONFORTOLA  ITA2:19.890Q
2.20 Guillaume BASTILLE  CAN2:19.961Q
3.26 ZHANG Zhiqiang  CHN2:20.057Q
4.10 Wim DE DEYNE  BEL2:23.534 
5.6 Andre PULEC  AUT2:27.621
6.74 GANTUMUR Munkhdori  MGL2:34.748
 Race 30     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.92 SUNG Si-Bak  KOR2:29.786Q
2.42 Anthony DOUGLAS  GBR2:30.081Q
3.36 Robert BECKER  GER2:31.063Q
4.12 Assen PANDOV  BUL2:31.301 
5.68 Aslan DAUMOV  KAZ2:34.517
 Race 31     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Olivier JEAN  CAN2:21.109Q
2.44 Tom IVESON  GBR2:21.602Q
3.98 Alexander GERTSIKOV  RUS2:21.721Q
4.84 Matthew FULLER  NZL2:22.856 
5.53 Vladislav BYKANOV  ISR2:23.496
6.11 Edin BRANKOVIC  BIH2:25.072
 Race 32     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Jeffrey SIMON  USA2:23.104Q
2.34 Paul HERRMANN  GER2:23.529Q
3.76 Sjinkie KNEGT  NED2:23.685Q
4.28 Vojtech LOUDIN  CZE2:24.594 
5.82 Blake SKJELLERUP  NZL2:24.751
6.46 Pan To Barton LUI  HKG2:30.624
 Race 33     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.91 LEE Ho-Suk  KOR2:33.770Q
2.112 Jordan MALONE  USA2:33.980Q
3.50 KNOCH Viktor  HUN2:34.074Q
4.1 Jeremy BECK  AUS2:34.404 
5.7 Aliaksandr ANTANENKA  BLR3:02.862
 Race 34     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.63 Fumihiko KAKUBARI  JPN2:22.630Q
2.24 LIU Xianwei  CHN2:22.896Q
3.58 Nicola RODIGARI  ITA2:23.071Q
4.73 Jekabs SAULITIS  LAT2:28.310 
5.69 Azamat NURMAGAMBETOV  KAZ2:29.106
6.90 Jakub BOROWSKI  POL2:31.858


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Impakt Sport
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Skate-Tec
Engo
Web-TV
Bioracer