Events
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Almaty Worldcup-4
Dresden Worldcup-5
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP - Seoul, Republic of Korea - 24-27 September 2009
 
Preliminaries 1000 m Men
  12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 32 skaters)
 Race 152     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.182 Sjinkie KNEGT  NED1:31.717Q
2.175 LEE Jung-Su  KOR1:31.733Q
3.111 Assen PANDOV  BUL1:32.670 
4.132 Maxime CHATAIGNIER  FRA1:32.671
 Race 153     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Yuri CONFORTOLA  ITA1:30.490Q
2.199 Vyacheslav KURGINYAN  RUS1:30.866Q
3.139 Jack WHELBOURNE  GBR1:31.004 
4.106 Andre PULEC  AUT1:36.990
 Race 154     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Paul HERRMANN  GER1:29.115Q
2.201 Sergey PRANKEVICH  RUS1:29.185Q
3.137 Paul WORTH  GBR1:29.581q
4.184 Freek VAN DER WART  NED1:29.619
 Race 155     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.134 Jon ELEY  GBR1:30.188Q
2.150 GALAMBOS Gábor  HUN1:30.264Q
3.187 Mark JACKSON  NZL1:30.426 
4.170 Aidar BEKZHANOV  KAZ1:30.888
 Race 156     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 LEE Ho-Suk  KOR1:29.047Q
2.142 Sebastian PRAUS  GER1:29.242Q
3.103 Elliott SHRIANE  AUS1:29.565q
4.133 Benjamin MACÉ  FRA1:29.699
 Race 157     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 HAN Jialiang  CHN1:29.184Q
2.144 Tyson HEUNG  GER1:29.248Q
3.128 Thibaut FAUCONNET  FRA1:29.380q
4.148 DARÁZS Péter  HUN1:29.580
 Race 158     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Charles HAMELIN  CAN1:28.813Q
2.210 Anthony LOBELLO  USA1:29.343Q
3.180 Jekabs SAULITIS  LAT1:29.481q
4.126 Vojtech LOUDIN  CZE1:32.550
 Race 159     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Travis JAYNER  USA1:28.265Q
2.122 SONG Weilong  CHN1:28.283Q
3.181 Niels KERSTHOLT  NED1:28.585q
4.161 Yuzo TAKAMIDO  JPN1:31.674
 Race 160     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Nicola RODIGARI  ITA1:29.542Q
2.164 Fumihiko KAKUBARI  JPN1:29.569Q
3.120 SUI Baoku  CHN1:30.036q
4.198 Ruslan ZAKHAROV  RUS1:30.117
 Race 161     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 KWAK Yoon-Gy  KOR1:29.142Q
2.117 Olivier JEAN  CAN1:29.228Q
3.151 KNOCH Viktor  HUN1:29.679q
4.112 Kiril PANDOV  BUL1:31.445
 Race 162     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.116 François HAMELIN  CAN1:30.893Q
2.107 Pieter GYSEL  BEL1:31.077Q
3.167 Artur SULTANGALIYEV  KAZ1:32.921 
4.204 Dmytro POLTAVETS  UKR1:33.756
 Race 163     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.212 Jordan MALONE  USA1:29.236Q
2.166 Takahiro FUJIMOTO  JPN1:29.515Q
3.179 Haralds SILOVS  LAT1:29.866q
4.109 Edin BRANKOVIC  BIH1:33.144


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Engo
Sebra Sports
Impakt Sport
Skate-Tec
Eraton
Bioracer
Web-TV