Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP - Seoul, Republic of Korea - 24-27 September 2009
Heats 5000 m Relay Men
5 Races (the best 2 teams of each race qualify for the Quarterfinals, total 12 skaters)
Race 171 (1 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
GERMANY
GER
7:01.418
Q
141
Paul HERRMANN
142
Sebastian PRAUS
143
Robert BECKER
144
Tyson HEUNG
2.
15
KAZAKHSTAN
KAZ
7:10.122
Q
167
Artur SULTANGALIYEV
170
Aidar BEKZHANOV
171
Aslan DAUMOV
172
Abzal AZHGALIYEV
3.
16
BULGARIA
BUL
7:11.176
q
111
Assen PANDOV
112
Kiril PANDOV
113
Assen YORDANOV
114
Victor DIMITROV
17
GREAT BRITAIN
GBR
DQ
134
Jon ELEY
135
Paul STANLEY
136
Anthony DOUGLAS
139
Jack WHELBOURNE
Race 172 (2 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
18
KOREA
KOR
7:00.290
Q
173
LEE Ho-Suk
176
KIM Seoung Il
177
KWAK Yoon-Gy
178
LEE Seung-Jae
2.
19
NETHERLANDS
NED
7:03.936
Q
181
Niels KERSTHOLT
182
Sjinkie KNEGT
183
Daan BREEUWSMA
186
Rudy KOEK
20
HUNGARY
HUN
DQ
148
DARÁZS Péter
150
GALAMBOS Gábor
151
KNOCH Viktor
Race 173 (3 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
21
JAPAN
JPN
7:05.263
Q
162
Jumpei YOSHIZAWA
164
Fumihiko KAKUBARI
165
Junji ITO
166
Takahiro FUJIMOTO
2.
22
UNITED STATES
USA
7:05.677
Q
212
Jordan MALONE
213
Travis JAYNER
214
Apolo Anton OHNO
215
Simon CHO
3.
23
UKRAINE
UKR
7:11.680
204
Dmytro POLTAVETS
205
Oleksiy KOSHELENKO
206
Serhiy LIFYRENKO
209
Anton SIMON
Race 174 (4 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
24
CHINA
CHN
7:03.855
Q
121
HAN Jialiang
122
SONG Weilong
123
LIU Xianwei
124
LIANG Wenhao
2.
25
ITALY
ITA
7:05.324
Q
155
Nicolas BEAN
156
Yuri CONFORTOLA
158
Claudio RINALDI
159
Nicola RODIGARI
3.
26
AUSTRALIA
AUS
7:11.311
q
101
Jeremy BECK
102
Lachlan HAY
103
Elliott SHRIANE
105
Pierre BODA
4.
27
POLAND
POL
7:13.600
190
Bartosz KONOPKO
191
Dariusz KULESZA
192
Jakub JAWORSKI
193
Adam FILIPOWICZ
Race 175 (5 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
28
CANADA
CAN
7:10.513
Q
116
François HAMELIN
117
Olivier JEAN
118
François-Louis TREMBLAY
119
Guillaume BASTILLE
2.
29
RUSSIA
RUS
7:11.082
Q
197
Semen ELISTRATOV
199
Vyacheslav KURGINYAN
201
Sergey PRANKEVICH
202
Alexander GERTSIKOV
3.
30
FRANCE
FRA
7:12.557
128
Thibaut FAUCONNET
130
Jean Charles MATTEI
132
Maxime CHATAIGNIER
133
Benjamin MACÉ
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters