Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-2 - Montreal, Canada - 8-10 November 2019
 
Heats 500 m Men
  10 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
 Race 43     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 LIU Shaolin Sandor  HUN40.638Q
2.14 Kota KIKUCHI  JPN40.946q
3.100 Pietro SIGHEL  ITA41.136
4.99 Melle VAN 'T WOUT  NED41.318
5.162 Leon KAUFMANN-LUDWIG  GER41.993
 Race 44     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 WU Dajing  CHN40.602Q
2.28 Thomas Insuk HONG  USA41.593q
3.71 Mattia ANTONIOLI  ITA41.703
4.38 Sean MCANUFF  IRL42.804
5.39 Dominic ANDERMANN  AUT43.691
 Race 45     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 HWANG Daeheon  KOR40.584Q
2.9 Steven DUBOIS  CAN40.735q
3.94 SUN Long  CHN41.038
4.129 Kiichi SHIGEHIRO  JPN41.360
5.127 Julian MACARAEG  PHI42.979
 Race 46     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 Abzal AZHGALIYEV  KAZ41.098Q
2.176 Daniil EIBOG  RUS41.355q
3.114 Mateusz KRZEMINSKI  POL41.474
4.161 Yanghun Ben JUNG  GER41.581
5.182 Andrea CASSINELLI  ITA41.798
 Race 47     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.85 Quentin FERCOQ  FRA41.556Q
2.35 Pavel SITNIKOV  RUS41.659q
3.106 Niall TREACY  GBR41.760
4.103 Szymon WILCZYK  POL42.146
 Race 48     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.92 Konstantin IVLIEV  RUS40.773Q
2.95 Jonathan SO  USA44.215 
3.17 Stijn DESMET  BEL55.301
4.78 Denis NIKISHA  KAZ1:07.243
 Race 49     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 Maxime LAOUN  CAN41.303Q
2.32 Dylan HOOGERWERF  NED41.332q
3.84 Brandon KIM  USA41.737
4.20 BURJÁN Csaba  HUN42.075
5.178 Danylo FEDORENKO  UKR43.897
 Race 50     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 REN Ziwei  CHN41.607Q
2.177 Furkan AKAR  TUR42.694 
3.132 Lukasz KUCZYNSKI  POL44.425
4.48 Augustin GÉRÉ  LUX1:06.057
89 Dmitry MIGUNOV  FRAP
 Race 51     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.59 LIU Shaoang  HUN41.015Q
2.7 LEE June Seo  KOR41.148q
3.40 Reinis BERZINS  LAT42.519
4.165 Dan IWASA  JPN42.534
5.125 Tunay SIMSEK  TUR42.705
 Race 52     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.68 Cédrik BLAIS  CAN40.758Q
2.16 Itzhak DE LAAT  NED40.829q
3.170 KIM Dagyeom  KOR41.207
4.109 Nico ANDERMANN  AUT42.583
5.26 Firat YARDIMCI  TUR42.678


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Kilimanjaro
Bioracer
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Web-TV
Skate-Tec
Impakt Sport