Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-2 - Montreal, Canada - 8-10 November 2019
Heats 1000 m (2) Men
10 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 61 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
Kazuki YOSHINAGA
JPN
1:26.558
Q
2.
11
Tommaso DOTTI
ITA
1:27.072
q
3.
93
KRUEGER Cole William
HUN
1:27.287
4.
141
Andrew HEO
USA
1:27.361
5.
159
Diané SELLIER
FRA
1:27.902
Race 62 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
158
HAN Tianyu
CHN
1:26.020
Q
2.
66
Yerkebulan SHAMUKHANOV
KAZ
1:26.329
q
3.
113
Pawel ADAMSKI
POL
1:27.645
4.
42
Nicolas LABORDE
COL
1:28.973
Race 63 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
13
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:26.422
Q
2.
21
Sébastien LEPAPE
FRA
1:27.048
ADV
3.
142
Davut TAHTACI
TUR
1:28.435
4.
183
TALABOS Attila
HUN
1:29.076
180
Ryan PIVIROTTO
USA
P
Race 64 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
64
Pascal DION
CAN
1:26.991
Q
2.
77
Daan BREEUWSMA
NED
1:27.053
q
3.
46
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
1:27.629
36
Oleh HANDEI
UKR
P
Race 65 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
Semen ELISTRATOV
RUS
1:28.196
Q
2.
156
William DANDJINOU
CAN
1:28.424
3.
98
Christoph SCHUBERT
GER
1:28.945
4.
33
VARNYÚ Alex
HUN
1:29.698
5.
155
Matthias WOLFGANG
AUT
1:32.422
Race 66 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
18
Charles HAMELIN
CAN
1:25.546
Q
2.
22
Aaron TRAN
USA
1:25.871
q
3.
111
Jonathan MOODY
GBR
1:27.706
4.
118
Metehan ATAN
TUR
1:27.868
Race 67 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
171
KIM Dongwook
KOR
1:26.921
Q
2.
70
Mersaid ZHAKSYBAEV
KAZ
1:26.960
q
3.
61
Denis AYRAPETYAN
RUS
1:27.056
4.
15
Adrian LÜDTKE
GER
1:27.294
5.
164
Ibuki HAYASHI
JPN
1:31.655
Race 68 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
Keita WATANABE
JPN
1:28.590
Q
2.
19
Alexander SHULGINOV
RUS
1:28.818
3.
101
Rafal ANIKIEJ
POL
1:29.033
4.
121
Peter MURPHY
LUX
1:30.985
181
SONG Jiahua
CHN
DNS
Race 69 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
57
PARK Jiwon
KOR
1:24.728
Q
2.
97
AN Kai
CHN
1:25.047
q
3.
80
Friso EMONS
NED
1:25.268
4.
134
Muhammed Emir HAN
TUR
1:29.864
5.
140
Endijs VIGANTS
LAT
1:29.998
Race 70 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
169
PARK In Wook
KOR
1:26.252
Q
2.
24
Vladislav BYKANOV
ISR
1:26.338
q
3.
163
Luca SPECHENHAUSER
ITA
1:26.466
4.
76
Dennis VISSER
NED
1:26.754
5.
174
Sebastian HYDZIK
POL
1:28.872
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters