Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-5 - Dresden, Germany - 7-9 February 2020
Heats 1000 m Ladies
10 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 1 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
FAN Kexin
CHN
1:32.362
Q
2.
15
Ekaterina EFREMENKOVA
RUS
1:32.438
q
3.
46
Yuki KIKUCHI
JPN
1:32.560
4.
105
Diana MYKHALCHUK
UKR
1:36.849
Race 2 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
ZHANG Yuting
CHN
1:32.020
Q
2.
4
Lara VAN RUIJVEN
NED
1:32.077
q
3.
86
Petra VANKOVA
CZE
1:35.134
4.
112
Maja IVANDIC
CRO
1:38.436
Race 3 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
29
Natalia MALISZEWSKA
POL
1:32.844
Q
2.
5
KIM Jiyoo
KOR
1:32.850
3.
120
Gwendoline DAUDET
FRA
1:35.239
4.
113
Alexandra DANNEEL
BEL
1:35.759
5.
161
Aliya AMIRGALIYEVA
KAZ
1:37.335
Race 4 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
20
QU Chunyu
CHN
1:31.226
Q
2.
131
SEO Whimin
KOR
1:31.264
q
3.
24
Maame BINEY
USA
1:31.314
4.
158
Holly HOYLAND
GBR
1:32.245
5.
157
Markéta FAJKUSOVA
CZE
1:35.591
Race 5 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
17
Kristen SANTOS-GRISWOLD
USA
1:30.827
Q
2.
117
Rikki DOAK
CAN
1:31.556
q
3.
31
Nikola MAZUR
POL
1:32.389
4.
162
Madina ZHANBUSINOVA
KAZ
1:36.007
5.
159
Isabelle ROBERTS
GBR
1:36.037
Race 6 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
Sofia PROSVIRNOVA
RUS
1:30.493
Q
2.
28
Sumire KIKUCHI
JPN
1:30.526
q
3.
122
KONYA Zsofia
HUN
1:32.281
4.
165
Magdalena ZYCH
POL
1:32.753
5.
41
Lilia DZHUSTROVA
BUL
1:39.379
Race 7 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Suzanne SCHULTING
NED
1:30.672
Q
2.
163
LEE Yubin
KOR
1:30.688
q
3.
76
Katrin MANOILOVA
BUL
1:32.160
4.
149
Katsiaryna CHYSTAYA
BLR
1:36.270
65
Bianca WALTER
GER
DNS
Race 8 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
Courtney SARAULT
CAN
1:35.844
Q
2.
27
BACSKAI Sara Luca
HUN
1:36.036
3.
111
Anna Katharina GÄRTNER
GER
1:37.975
4.
145
Uliana DUBROVA
UKR
1:38.045
Race 9 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
71
Shione KAMINAGA
JPN
1:31.791
Q
2.
26
Alyson CHARLES
CAN
1:31.916
q
3.
72
Elena VIVIANI
ITA
1:32.633
4.
139
Selma POUTSMA
NED
1:32.755
5.
168
Shreya ARUN
USA
1:36.673
Race 10 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
16
Cynthia MASCITTO
ITA
1:31.573
Q
2.
167
Anna MATVEEVA
RUS
1:32.185
q
3.
90
Volha TALAYEVA
BLR
1:32.972
4.
50
Aurélie MONVOISIN
FRA
1:35.579
5.
153
Talya KAYE
GBR
1:37.736
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters