Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-5 - Dresden, Germany - 7-9 February 2020
Rep. Quarterfinals 1000 m Men
7 Races (the best skater of each race qualifies for the Rep. Semifinals, total 10 skaters)
Race 98 (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
99
Melle VAN 'T WOUT
NED
1:31.140
Q
2.
43
Dimitar GEORGIEV
BUL
1:31.778
3.
125
Tunay SIMSEK
TUR
1:31.973
4.
120
Karol NIESCIER
POL
1:32.101
5.
54
Jovan DJORDJEVIC
SRB
1:32.255
6.
207
Adriaan DEWAGTERE
BEL
1:52.439
Race 99 (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
Ward PÉTRÉ
BEL
1:29.996
Q
2.
32
Dylan HOOGERWERF
NED
1:30.108
q
3.
93
KRUEGER Cole William
HUN
1:30.272
4.
50
Radek FAJKUS
CZE
1:30.595
5.
132
Lukasz KUCZYNSKI
POL
1:31.165
6.
210
Ilya DZMITRYINKA
BLR
1:33.899
Race 100 (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
25
Keanu BLUNDEN
AUS
1:30.520
Q
2.
33
VARNYÚ Alex
HUN
1:30.847
3.
130
Vladyslav NEMIRO
UKR
1:31.828
4.
197
Artsemi SLABODNIK
BLR
1:31.836
5.
155
Matthias WOLFGANG
AUT
1:33.130
6.
121
Peter MURPHY
LUX
1:33.563
Race 101 (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
Steven DUBOIS
CAN
1:28.675
Q
2.
6
Keita WATANABE
JPN
1:29.036
q
3.
90
Davide VISCARDI
ITA
1:29.250
4.
214
Westley YATES
GBR
1:30.524
4.
38
Sean MCANUFF
IRL
1:30.524
6.
206
Heinrich LIU
AUT
1:36.441
134
Muhammed Emir HAN
TUR
P
Race 102 (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
190
Shogo MIYATA
JPN
1:32.994
Q
2.
29
Adil GALIAKHMETOV
KAZ
1:33.025
3.
101
Rafal ANIKIEJ
POL
1:33.244
4.
154
Stribor SUMAN
CRO
1:38.138
5.
56
Farrell TREACY
GBR
1:44.949
11
Tommaso DOTTI
ITA
DNF
Race 103 (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
122
Rino VANHOOREN
BEL
1:30.764
Q
2.
176
Daniil EIBOG
RUS
1:30.771
3.
37
Volodymyr HANDEI
UKR
1:31.722
4.
216
Han Yuan OH
MAS
1:32.617
5.
124
Ivan MARTINIC
CRO
1:38.811
205
Murat TAHTACI
TUR
P
Race 104 (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
78
Denis NIKISHA
KAZ
1:28.286
Q
2.
74
Marco GIORDANO
ITA
1:28.610
q
3.
141
Andrew HEO
USA
1:29.285
4.
161
Yanghun Ben JUNG
GER
1:29.583
5.
213
Kyle ROSS-WADDELL
GBR
1:29.932
6.
55
Akash ARADHYA
IND
1:34.770
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters