Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-6 - Dordrecht, Netherlands - 14-16 February 2020
Heats 500 m Men
12 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 52 (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
68
Cédrik BLAIS
CAN
41.722
Q
2.
71
Mattia ANTONIOLI
ITA
41.876
3.
81
LI Wenlong
CHN
42.340
4.
221
Wei-Cheng LIAO
TPE
45.397
109
Nico ANDERMANN
AUT
P
Race 53 (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
LEE June Seo
KOR
40.686
Q
2.
64
Pascal DION
CAN
40.817
q
3.
203
Sven ROES
NED
40.928
4.
190
Shogo MIYATA
JPN
41.403
5.
179
Clayton DE CLEMENTE
USA
44.236
Race 54 (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
WU Dajing
CHN
41.049
Q
2.
100
Pietro SIGHEL
ITA
41.089
q
3.
180
Ryan PIVIROTTO
USA
43.070
4.
54
Jovan DJORDJEVIC
SRB
43.982
5.
124
Ivan MARTINIC
CRO
45.319
Race 55 (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
32
Dylan HOOGERWERF
NED
41.764
Q
2.
111
Jonathan MOODY
GBR
42.665
3.
101
Rafal ANIKIEJ
POL
42.822
4.
153
Ivan LAHIMAKHAY
BLR
43.085
Race 56 (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
HWANG Daeheon
KOR
40.996
Q
2.
70
Mersaid ZHAKSYBAEV
KAZ
41.670
q
3.
44
Ward PÉTRÉ
BEL
41.892
4.
82
Nikita NEMIRO
UKR
42.940
5.
215
Khairil Ridhwan KHALIL
MAS
45.654
Race 57 (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
REN Ziwei
CHN
41.913
Q
2.
189
OLAH Bence
HUN
42.001
3.
113
Pawel ADAMSKI
POL
42.401
4.
202
Jekabs SAULITIS
LAT
44.032
5.
159
Diané SELLIER
FRA
1:01.665
Race 58 (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
78
Denis NIKISHA
KAZ
41.482
Q
2.
176
Daniil EIBOG
RUS
41.572
q
3.
219
NOGRADI Bence
HUN
42.259
4.
161
Yanghun Ben JUNG
GER
42.792
45
Ethan DE ROSE
NZL
P
Race 59 (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
187
Jordan PIERRE-GILLES
CAN
41.998
Q
2.
14
Kota KIKUCHI
JPN
42.382
3.
131
Natthapat KANCHARIN
THA
43.033
208
Gert-Jan GOEMINNE
BEL
P
Race 60 (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
67
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
42.489
Q
2.
89
Dmitry MIGUNOV
FRA
42.598
3.
166
Katsunori KOIKE
JPN
42.755
4.
183
TALABOS Attila
HUN
42.880
51
Chun-Chieh LIN
TPE
DNF
Race 61 (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
16
Itzhak DE LAAT
NED
41.617
Q
2.
170
KIM Dagyeom
KOR
42.003
3.
140
Endijs VIGANTS
LAT
44.841
4.
56
Farrell TREACY
GBR
-
36
Oleh HANDEI
UKR
DNS
Race 62 (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
92
Konstantin IVLIEV
RUS
41.313
Q
2.
17
Stijn DESMET
BEL
41.419
q
3.
162
Leon KAUFMANN-LUDWIG
GER
43.458
4.
39
Dominic ANDERMANN
AUT
43.643
Race 63 (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
35
Pavel SITNIKOV
RUS
41.645
Q
2.
106
Niall TREACY
GBR
41.788
q
3.
132
Lukasz KUCZYNSKI
POL
42.202
4.
50
Radek FAJKUS
CZE
42.616
5.
55
Akash ARADHYA
IND
44.128
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters