Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Montreal, Canada - 5-8 November 2009
Preliminaries 1500 m Men
16 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 48 skaters)
Race 17 (1 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
173
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:26.130
Q
2.
153
Tom IVESON
GBR
2:26.398
Q
3.
144
Tyson HEUNG
GER
2:26.402
Q
4.
112
Edin BRANKOVIC
BIH
2:26.652
5.
109
Siarhei YAKUSHKOU
BLR
2:28.861
Race 18 (2 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
117
Charles HAMELIN
CAN
2:24.830
Q
2.
221
Travis JAYNER
USA
2:24.926
Q
3.
142
Benjamin MACÉ
FRA
2:25.151
Q
4.
136
Ondrej SUCHY
CZE
2:26.068
5.
229
Benjamin Lee STUTHRIDGE
RSA
2:35.914
Race 19 (3 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
220
Apolo Anton OHNO
USA
2:23.994
Q
2.
121
Guillaume BASTILLE
CAN
2:24.186
Q
3.
159
GALAMBOS Gábor
HUN
2:24.250
Q
4.
140
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:24.333
5.
134
Boren ZUNAC
CRO
2:31.658
Race 20 (4 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
167
Nicolas BEAN
ITA
2:29.833
Q
2.
150
Anthony DOUGLAS
GBR
2:30.175
Q
3.
205
Matthew FULLER
NZL
2:31.178
Q
4.
133
Ivan DOLINIC
CRO
2:36.866
5.
209
Bartosz KONOPKO
POL
3:06.158
Race 21 (5 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
198
Niels KERSTHOLT
NED
2:25.598
Q
2.
174
Jumpei YOSHIZAWA
JPN
2:25.702
Q
3.
145
Sebastian PRAUS
GER
2:25.816
Q
4.
181
Aidar BEKZHANOV
KAZ
2:25.851
5.
108
Aliaksandr ANTANENKA
BLR
2:26.404
Race 22 (6 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
168
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:26.877
Q
2.
154
Jack WHELBOURNE
GBR
2:27.239
Q
3.
157
DARÁZS Péter
HUN
2:27.629
Q
4.
228
Andrej VALACH
SVK
2:27.724
5.
166
Alexander SELEZNOV
ISR
2:34.764
Race 23 (7 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
171
Nicola RODIGARI
ITA
2:27.401
Q
2.
126
LIU Xianwei
CHN
2:27.496
Q
3.
208
Adam FILIPOWICZ
POL
2:29.296
Q
4.
180
Artur SULTANGALIYEV
KAZ
2:29.796
5.
192
Jekabs SAULITIS
LAT
2:32.574
Race 24 (8 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
187
LEE Jung-Su
KOR
2:32.225
Q
2.
116
Assen YORDANOV
BUL
2:34.799
Q
3.
106
Andre PULEC
AUT
2:34.826
Q
4.
196
BATSUURI Bazarsad
MGL
2:41.107
163
Subodh PATIL
IND
DNS
Race 25 (9 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
Olivier JEAN
CAN
2:31.195
Q
2.
188
KIM Seoung Il
KOR
2:31.306
Q
3.
139
Jean Charles MATTEI
FRA
2:31.378
Q
4.
219
Anton SIMON
UKR
2:33.625
5.
194
Janis PIUSS
LAT
2:34.417
Race 26 (10 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
186
SUNG Si-Bak
KOR
2:35.010
Q
2.
197
Sjinkie KNEGT
NED
2:35.102
Q
3.
204
Blake SKJELLERUP
NZL
2:35.421
Q
4.
105
Pierre BODA
AUS
2:36.216
164
Gundmi V. RAGHAVENDRA
IND
DNS
Race 27 (11 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
111
Pieter GYSEL
BEL
2:23.658
Q
2.
143
Paul HERRMANN
GER
2:23.719
Q
3.
199
Daan BREEUWSMA
NED
2:23.797
Q
4.
226
Milos VIGAS
SVK
2:23.944
5.
217
Ievgen GUTENOV
UKR
2:24.141
Race 28 (12 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
125
SONG Weilong
CHN
2:27.548
Q
2.
211
Alexander GERTSIKOV
RUS
2:28.005
Q
3.
135
Vojtech LOUDIN
CZE
2:28.155
Q
4.
184
Azamat NURMAGAMBETOV
KAZ
2:30.336
110
Artiom PATUTKIN
BLR
DNS
Race 29 (13 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
176
Fumihiko KAKUBARI
JPN
2:32.532
Q
2.
213
Semen ELISTRATOV
RUS
2:32.606
Q
3.
203
Mark JACKSON
NZL
2:32.659
Q
4.
115
Kiril PANDOV
BUL
2:32.945
5.
195
GANTUMUR Munkhdori
MGL
2:40.839
Race 30 (14 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
191
Haralds SILOVS
LAT
2:20.437
Q
2.
160
KNOCH Viktor
HUN
2:20.548
Q
3.
165
Vladislav BYKANOV
ISR
2:22.809
Q
4.
216
Dmytro POLTAVETS
UKR
2:26.033
5.
227
Peter JELEN
SVK
2:26.720
Race 31 (15 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
215
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:24.982
Q
2.
102
Lachlan HAY
AUS
2:25.291
Q
3.
207
Jakub JAWORSKI
POL
2:25.779
Q
4.
114
Assen PANDOV
BUL
2:26.087
5.
122
Ping-Yuan TSAI
TPE
2:29.637
Race 32 (16 of 16)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
130
SUI Baoku
CHN
2:32.548
Q
2.
223
Jeffrey SIMON
USA
2:32.691
Q
3.
101
Jeremy BECK
AUS
2:32.870
Q
4.
107
Matthias STELZMÜLLER
AUT
2:34.048
5.
156
Pan To Barton LUI
HKG
2:35.265
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters