Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Montreal, Canada - 5-8 November 2009
 
Races 1000 m Men
  21 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Pre-Preliminaries, total 60 skaters)
 Race 144     (1 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Thibaut FAUCONNET  FRA1:30.764Q
2.173 Yuzo TAKAMIDO  JPN1:30.801Q
3.165 Vladislav BYKANOV  ISR1:31.179q
110 Artiom PATUTKIN  BLRDNS
 Race 145     (2 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Tyson HEUNG  GER1:31.450Q
2.181 Aidar BEKZHANOV  KAZ1:31.693Q
3.229 Benjamin Lee STUTHRIDGE  RSA1:40.748 
118 Olivier JEAN  CANDQ
 Race 146     (3 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Maxime CHATAIGNIER  FRA1:31.505Q
2.145 Sebastian PRAUS  GER1:31.610Q
3.204 Blake SKJELLERUP  NZL1:31.729q
4.196 BATSUURI Bazarsad  MGL1:40.565
 Race 147     (4 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 LEE Jung-Su  KOR1:29.205Q
2.167 Nicolas BEAN  ITA1:29.353Q
3.218 Oleksiy KOSHELENKO  UKR1:31.474q
 Race 148     (5 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.221 Travis JAYNER  USA1:28.829Q
2.111 Pieter GYSEL  BEL1:29.140Q
3.104 Noah ESSAGHIR  AUS1:30.991q
4.112 Edin BRANKOVIC  BIH1:31.232
 Race 149     (6 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.171 Nicola RODIGARI  ITA1:32.208Q
2.198 Niels KERSTHOLT  NED1:32.456Q
3.109 Siarhei YAKUSHKOU  BLR1:34.761q
4.195 GANTUMUR Munkhdori  MGL1:37.483
 Race 150     (7 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.220 Apolo Anton OHNO  USA1:34.822Q
2.186 SUNG Si-Bak  KOR1:34.970Q
3.228 Andrej VALACH  SVK1:35.688q
4.192 Jekabs SAULITIS  LAT1:36.194
 Race 151     (8 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 KWAK Yoon-Gy  KOR1:29.630Q
2.139 Jean Charles MATTEI  FRA1:31.306Q
3.106 Andre PULEC  AUT1:33.498q
4.133 Ivan DOLINIC  CRO1:36.240
 Race 152     (9 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.191 Haralds SILOVS  LAT1:30.998Q
2.101 Jeremy BECK  AUS1:31.940Q
3.205 Matthew FULLER  NZL1:33.231q
163 Subodh PATIL  INDDNS
 Race 153     (10 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.197 Sjinkie KNEGT  NED1:38.586Q
2.102 Lachlan HAY  AUS1:39.161Q
3.123 Mackenzie BLACKBURN  TPE1:39.335 
4.156 Pan To Barton LUI  HKG1:40.112
 Race 154     (11 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.176 Fumihiko KAKUBARI  JPN1:31.633Q
2.159 GALAMBOS Gábor  HUN1:31.774Q
3.108 Aliaksandr ANTANENKA  BLR1:33.298q
4.107 Matthias STELZMÜLLER  AUT1:33.512
 Race 155     (12 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 HAN Jialiang  CHN1:31.594Q
2.206 Dariusz KULESZA  POL1:32.568Q
3.216 Dmytro POLTAVETS  UKR1:33.036q
164 Gundmi V. RAGHAVENDRA  INDDNS
 Race 156     (13 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.168 Yuri CONFORTOLA  ITA1:29.380Q
2.203 Mark JACKSON  NZL1:30.071Q
3.185 Andrey SMETANIN  KAZ1:31.898q
4.134 Boren ZUNAC  CRO1:37.355
 Race 157     (14 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Semen ELISTRATOV  RUS1:29.333Q
2.224 Anthony LOBELLO  USA1:29.347Q
3.114 Assen PANDOV  BUL1:29.717q
4.193 Ansis ROBS  LAT1:30.314
 Race 158     (15 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 François HAMELIN  CAN1:28.995Q
2.217 Ievgen GUTENOV  UKR1:30.796Q
3.115 Kiril PANDOV  BUL1:31.616q
 Race 159     (16 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Charles HAMELIN  CAN1:30.630Q
2.130 SUI Baoku  CHN1:30.884Q
3.151 Paul WORTH  GBR1:33.177q
 Race 160     (17 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 SONG Weilong  CHN1:33.268Q
2.150 Anthony DOUGLAS  GBR1:33.400Q
3.180 Artur SULTANGALIYEV  KAZ1:33.695q
4.166 Alexander SELEZNOV  ISR1:37.116
 Race 161     (18 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 Paul HERRMANN  GER1:31.008Q
2.153 Tom IVESON  GBR1:31.044Q
3.226 Milos VIGAS  SVK1:31.141q
4.135 Vojtech LOUDIN  CZE1:31.181
 Race 162     (19 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.209 Bartosz KONOPKO  POL1:30.241Q
2.200 Freek VAN DER WART  NED1:30.397Q
3.122 Ping-Yuan TSAI  TPE1:33.685q
214 Vyacheslav KURGINYAN  RUSDQ
 Race 163     (20 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 DARÁZS Péter  HUN1:31.279Q
2.178 Takahiro FUJIMOTO  JPN1:31.336Q
3.207 Jakub JAWORSKI  POL1:31.388q
4.227 Peter JELEN  SVK1:32.208
 Race 164     (21 of 21)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 KNOCH Viktor  HUN1:31.833Q
2.215 Ruslan ZAKHAROV  RUS1:32.063Q
3.136 Ondrej SUCHY  CZE1:51.200ADV
116 Assen YORDANOV  BULDQ


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Sebra Sports
Bioracer
Engo
Web-TV
Impakt Sport
Eraton Race Timers
Skate-Tec