Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Montreal, Canada - 5-8 November 2009
 
Pre-Preliminaries 1000 m Men
  15 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Preliminaries, total 44 skaters)
 Race 175     (1 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.191 Haralds SILOVS  LAT1:32.048Q
2.197 Sjinkie KNEGT  NED1:32.104Q
3.150 Anthony DOUGLAS  GBR1:32.492q
4.185 Andrey SMETANIN  KAZ1:34.204
 Race 176     (2 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.186 SUNG Si-Bak  KOR1:29.222Q
2.220 Apolo Anton OHNO  USA1:29.425Q
3.143 Paul HERRMANN  GER1:30.784q
4.204 Blake SKJELLERUP  NZL1:30.887
 Race 177     (3 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.168 Yuri CONFORTOLA  ITA1:29.075Q
2.200 Freek VAN DER WART  NED1:29.164Q
3.159 GALAMBOS Gábor  HUN1:29.344q
4.106 Andre PULEC  AUT1:31.325
 Race 178     (4 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 SONG Weilong  CHN1:31.101Q
2.157 DARÁZS Péter  HUN1:31.294Q
3.102 Lachlan HAY  AUS1:31.346q
4.115 Kiril PANDOV  BUL1:31.651
 Race 179     (5 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 HAN Jialiang  CHN1:30.672Q
2.176 Fumihiko KAKUBARI  JPN1:30.720Q
3.165 Vladislav BYKANOV  ISR1:31.132q
226 Milos VIGAS  SVKDQ
 Race 180     (6 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Charles HAMELIN  CAN1:31.501Q
2.224 Anthony LOBELLO  USA1:31.610Q
3.198 Niels KERSTHOLT  NED1:31.710q
4.151 Paul WORTH  GBR1:32.322
 Race 181     (7 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Tyson HEUNG  GER1:32.184Q
2.171 Nicola RODIGARI  ITA1:32.233Q
3.114 Assen PANDOV  BUL1:32.440q
4.218 Oleksiy KOSHELENKO  UKR1:33.025
 Race 182     (8 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Maxime CHATAIGNIER  FRA1:30.316Q
2.160 KNOCH Viktor  HUN1:30.513Q
3.207 Jakub JAWORSKI  POL1:30.751q
4.104 Noah ESSAGHIR  AUS1:32.067
 Race 183     (9 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Thibaut FAUCONNET  FRA1:31.709Q
2.111 Pieter GYSEL  BEL1:31.942Q
3.216 Dmytro POLTAVETS  UKR1:32.849q
4.206 Dariusz KULESZA  POL1:32.924
 Race 184     (10 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.221 Travis JAYNER  USA1:29.428Q
2.139 Jean Charles MATTEI  FRA1:29.871Q
3.153 Tom IVESON  GBR1:30.024q
4.228 Andrej VALACH  SVK1:31.227
5.136 Ondrej SUCHY  CZE1:32.049
 Race 185     (11 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Semen ELISTRATOV  RUS1:34.930Q
2.181 Aidar BEKZHANOV  KAZ1:35.155Q
3.217 Ievgen GUTENOV  UKR1:35.161 
4.122 Ping-Yuan TSAI  TPE1:35.999
 Race 186     (12 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 KWAK Yoon-Gy  KOR1:31.288Q
2.203 Mark JACKSON  NZL1:31.866Q
3.101 Jeremy BECK  AUS1:32.050q
4.108 Aliaksandr ANTANENKA  BLR1:32.662
 Race 187     (13 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 François HAMELIN  CAN1:28.453Q
2.178 Takahiro FUJIMOTO  JPN1:28.607Q
3.130 SUI Baoku  CHN1:28.664q
4.109 Siarhei YAKUSHKOU  BLR1:33.752
 Race 188     (14 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 Nicolas BEAN  ITA1:30.211Q
2.215 Ruslan ZAKHAROV  RUS1:30.272Q
3.209 Bartosz KONOPKO  POL1:30.573q
4.205 Matthew FULLER  NZL1:30.939
 Race 189     (15 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 LEE Jung-Su  KOR1:28.546Q
2.145 Sebastian PRAUS  GER1:29.039Q
3.173 Yuzo TAKAMIDO  JPN1:29.054q
4.180 Artur SULTANGALIYEV  KAZ1:29.818


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Sebra Sports
Engo
Kilimanjaro
Impakt Sport
Web-TV
Bioracer
Eraton Race Timers