Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Marquette, U.S.A. - 12-15 November 2009
 
Pre-Preliminaries 500 m Ladies
  15 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Preliminaries, total 44 skaters)
 Race 84     (1 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.210 Jessica GREGG  CAN44.886Q
2.224 Elise CHRISTIE  GBR45.322Q
3.270 Aida BELLA  POL46.062q
4.284 Olena KORINCHUK  UKR47.798
 Race 85     (2 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.261 PARK Seung-Hi  KOR44.433Q
2.266 Annita VAN DOORN  NED44.697Q
3.280 Valeriya REZNIK  RUS44.763q
4.203 Vera ANTANENKA  BLR47.359
 Race 86     (3 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.201 Tatiana BORODULINA  AUS45.129Q
2.264 Liesbeth MAU ASAM  NED45.154Q
3.254 Inna SIMONOVA  KAZ46.743 
4.274 Katalin KRISTO  ROU46.778
 Race 87     (4 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.219 ZHAO Nannan  CHN44.659Q
2.228 Aika KLEIN  GER45.300Q
3.256 CHO Ha-Ri  KOR45.310q
4.253 Kseniya MOTOVA  KAZ46.776
 Race 88     (5 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.221 Katerina NOVOTNA  CZE45.471Q
2.276 Ekatarina BELOVA  RUS45.501Q
3.204 Yulyia YELSAKOVA  BLR46.590q
4.209 Raia ZAHARIEVA  BUL47.222
 Race 89     (6 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Marianne ST-GELAIS  CAN44.402Q
2.289 Lana GEHRING  USA44.756Q
3.202 Veronika WINDISCH  AUT45.630q
4.269 Francesca JACKSON  NZL49.510
 Race 90     (7 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.226 Sarah LINDSAY  GBR45.250Q
2.250 Yui SAKAI  JPN45.314Q
3.273 Anna ROMANOWICZ  POL46.128q
282 Ranya EZZI  SWEDNS
 Race 91     (8 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.290 Katherine REUTTER-ADAMEK  USA44.967Q
2.212 Kalyna ROBERGE  CAN45.057Q
3.235 DARÁZS Rózsa  HUN45.761q
4.275 Sherry Lea STUTHRIDGE  RSA51.270
 Race 92     (9 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.217 WANG Meng  CHN43.828Q
2.222 Stephanie BOUVIER  FRA44.826Q
3.247 Ayuko ITO  JPN44.936q
4.285 Sofiia VLASOVA  UKR48.410
 Race 93     (10 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.215 LIU Qiuhong  CHN44.251Q
2.260 LEE Eun-Byul  KOR44.394Q
3.245 Elena VIVIANI  ITA44.865q
4.255 Dariya VOLOKITINA  KAZ48.243
 Race 94     (11 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.234 Xinyue WANG  HKG44.962Q
2.244 Martina VALCEPINA  ITA45.065Q
3.281 Liya STEPANOVA  RUS45.267q
4.262 Evita KRIEVANE  LAT46.098
 Race 95     (12 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.205 Marina GEORGIEVA NIKOLOVA  BUL45.095Q
2.241 Arianna FONTANA  ITA45.100Q
3.237 HEIDUM Bernadett  HUN45.171q
4.283 Wei LIN  TPE45.379
 Race 96     (13 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.238 HUSZÁR Erika  HUN44.620Q
2.252 Biba SAKURAI  JPN45.265Q
3.272 Patrycja MALISZEWSKA  POL45.496q
4.227 Alex STANLEY  GBR46.226
 Race 97     (14 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.207 Evgenia RADANOVA  BUL45.149Q
2.265 Jorien TER MORS  NED45.659Q
3.231 Susanne RUDOLPH  GER45.700q
4.200 Alix-Myra ANDERSON  AUS1:16.525
 Race 98     (15 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.288 Alyson DUDEK  USA44.916Q
2.223 Véronique PIERRON  FRA44.982Q
3.232 Bianca WALTER  GER45.555q
4.233 Yueshuang HAN  HKG48.443


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Engo
Impakt Sport
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Bioracer
Web-TV