Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Marquette, U.S.A. - 12-15 November 2009
 
Preliminaries 500 m Ladies
  11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
 Race 109     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.290 Katherine REUTTER-ADAMEK  USA44.975Q
2.207 Evgenia RADANOVA  BUL45.879Q
2.245 Elena VIVIANI  ITA45.879Q
4.281 Liya STEPANOVA  RUS46.070
 Race 110     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Marianne ST-GELAIS  CAN43.980Q
2.252 Biba SAKURAI  JPN44.063Q
3.223 Véronique PIERRON  FRA44.138q
4.270 Aida BELLA  POL46.598
 Race 111     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.217 WANG Meng  CHN43.675Q
2.244 Martina VALCEPINA  ITA44.774Q
3.264 Liesbeth MAU ASAM  NED44.872q
4.204 Yulyia YELSAKOVA  BLR46.367
 Race 112     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.288 Alyson DUDEK  USA44.723Q
2.221 Katerina NOVOTNA  CZE44.736Q
3.265 Jorien TER MORS  NED44.788q
4.272 Patrycja MALISZEWSKA  POL46.277
 Race 113     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.226 Sarah LINDSAY  GBR44.951Q
2.256 CHO Ha-Ri  KOR44.995Q
3.234 Xinyue WANG  HKG45.037 
4.280 Valeriya REZNIK  RUS45.242
 Race 114     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.261 PARK Seung-Hi  KOR44.472Q
2.222 Stephanie BOUVIER  FRA44.579Q
3.228 Aika KLEIN  GER45.125 
4.235 DARÁZS Rózsa  HUN45.313
 Race 115     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.219 ZHAO Nannan  CHN44.108Q
2.266 Annita VAN DOORN  NED44.247Q
3.224 Elise CHRISTIE  GBR44.404q
4.202 Veronika WINDISCH  AUT44.554
 Race 116     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.210 Jessica GREGG  CAN44.196Q
2.260 LEE Eun-Byul  KOR44.259Q
3.276 Ekatarina BELOVA  RUS44.746q
4.232 Bianca WALTER  GER46.007
 Race 117     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.201 Tatiana BORODULINA  AUS45.152Q
2.247 Ayuko ITO  JPN45.300Q
3.205 Marina GEORGIEVA NIKOLOVA  BUL45.366 
4.237 HEIDUM Bernadett  HUN45.596
 Race 118     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.238 HUSZÁR Erika  HUN44.717Q
2.231 Susanne RUDOLPH  GER44.826Q
3.250 Yui SAKAI  JPN44.897 
4.289 Lana GEHRING  USA44.978
 Race 119     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.215 LIU Qiuhong  CHN43.787Q
2.212 Kalyna ROBERGE  CAN43.865Q
3.241 Arianna FONTANA  ITA44.006q
4.273 Anna ROMANOWICZ  POL46.234


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Engo
Skate-Tec
Kilimanjaro
Impakt Sport
Bioracer
Web-TV