Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Marquette, U.S.A. - 12-15 November 2009
 
Preliminaries 1500 m Men
  16 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Heats, total 48 skaters)
 Race 17     (1 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.380 SUNG Si-Bak  KOR2:21.934Q
2.366 Jumpei YOSHIZAWA  JPN2:22.105Q
3.408 Milos VIGAS  SVK2:22.872Q
4.312 Assen YORDANOV  BUL2:24.155 
5.306 Matthias STELZMÜLLER  AUT2:25.341
 Race 18     (2 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.403 Ruslan ZAKHAROV  RUS2:19.314Q
2.342 Paul HERRMANN  GER2:20.168Q
3.309 Aliaksandr ANTANENKA  BLR2:25.275Q
4.391 Jan Ebele VAN DER REE  NED2:47.994 
5.407 Andrej VALACH  SVK2:55.309
 Race 19     (3 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.323 SONG Weilong  CHN2:26.415Q
2.378 KIM Seoung Il  KOR2:26.585Q
3.300 Jeremy BECK  AUS2:26.901Q
4.308 Edin BRANKOVIC  BIH2:29.051 
5.357 Alexander SELEZNOV  ISR2:33.690
 Race 20     (4 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.377 LEE Jung-Su  KOR2:23.536Q
2.365 Junji ITO  JPN2:23.732Q
3.372 Aidar BEKZHANOV  KAZ2:23.819Q
4.318 Guillaume BASTILLE  CAN2:57.567ADV
406 Vyacheslav KURGINYAN  RUSDQ
 Race 21     (5 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.307 Pieter GYSEL  BEL2:27.933Q
2.353 DARÁZS Péter  HUN2:27.955Q
3.333 Maxime CHATAIGNIER  FRA2:28.000Q
4.311 Assen PANDOV  BUL2:28.271 
5.356 Subodh PATIL  IND2:45.488
 Race 22     (6 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.370 Yuzo TAKAMIDO  JPN2:23.976Q
2.337 Tom IVESON  GBR2:24.098Q
3.396 Adam FILIPOWICZ  POL2:25.382Q
4.329 Ondrej SUCHY  CZE2:25.533 
5.409 Peter JELEN  SVK2:26.304
 Race 23     (7 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.363 Nicola RODIGARI  ITA2:25.574Q
2.325 LIU Xianwei  CHN2:25.822Q
3.328 Vojtech LOUDIN  CZE2:26.373Q
4.415 Anton SIMON  UKR2:27.887 
5.327 Boren ZUNAC  CRO2:31.041
 Race 24     (8 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.417 Apolo Anton OHNO  USA2:31.554Q
2.387 Daan BREEUWSMA  NED2:31.692Q
3.330 Benjamin MACÉ  FRA2:31.954Q
4.313 Kiril PANDOV  BUL2:32.406 
5.385 BATSUURI Bazarsad  MGL2:39.212
 Race 25     (9 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.382 Haralds SILOVS  LAT2:25.001Q
2.336 Anthony DOUGLAS  GBR2:25.153Q
3.305 Andre PULEC  AUT2:28.084Q
4.348 Pan To Barton LUI  HKG2:28.466 
5.411 Ping-Yuan TSAI  TPE2:28.598
 Race 26     (10 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.320 SUI Baoku  CHN2:22.097Q
2.404 Semen ELISTRATOV  RUS2:22.223Q
3.394 Mark JACKSON  NZL2:22.344Q
4.383 Jekabs SAULITIS  LAT2:23.877 
5.355 Gundmi V. RAGHAVENDRA  IND2:48.729
 Race 27     (11 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.360 Yuri CONFORTOLA  ITA2:24.295Q
2.347 Tyson HEUNG  GER2:24.362Q
3.419 Charles Ryan LEVEILLE  USA2:24.396Q
4.399 Jakub JAWORSKI  POL2:24.657 
5.326 Ivan DOLINIC  CRO2:34.497
 Race 28     (12 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.390 Niels KERSTHOLT  NED2:19.825Q
2.359 Nicolas BEAN  ITA2:19.913Q
3.413 Ievgen GUTENOV  UKR2:20.641Q
4.395 Matthew FULLER  NZL2:20.778 
5.410 Mackenzie BLACKBURN  TPE2:20.815
 Race 29     (13 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.421 Travis JAYNER  USA2:26.541Q
2.393 Blake SKJELLERUP  NZL2:26.737Q
2.354 KNOCH Viktor  HUN2:26.737Q
4.310 Siarhei YAKUSHKOU  BLR2:29.038 
5.386 GANTUMUR Munkhdori  MGL3:11.527
 Race 30     (14 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.319 Olivier JEAN  CAN2:20.405Q
2.352 GALAMBOS Gábor  HUN2:20.636Q
3.338 Jack WHELBOURNE  GBR2:21.329Q
4.376 Artur SULTANGALIYEV  KAZ2:22.198 
5.400 Benjamin Lee STUTHRIDGE  RSA2:35.922
 Race 31     (15 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.315 Charles HAMELIN  CAN2:29.901Q
2.331 Jean Charles MATTEI  FRA2:29.978Q
3.358 Vladislav BYKANOV  ISR2:30.509Q
4.412 Dmytro POLTAVETS  UKR2:31.630 
5.302 Noah ESSAGHIR  AUS2:34.717
 Race 32     (16 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.345 Sebastian PRAUS  GER2:25.293Q
2.303 Lachlan HAY  AUS2:25.593Q
3.384 Ansis ROBS  LAT2:28.984Q
4.373 Aslan DAUMOV  KAZ2:29.521 
5.397 Bartosz KONOPKO  POL3:10.504


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Kilimanjaro
Web-TV
Impakt Sport
Skate-Tec
Engo
Eraton Race Timers
Bioracer