Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Marquette, U.S.A. - 12-15 November 2009
 
Races 500 m Men
  20 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Pre-Preliminaries, total 56 skaters)
 Race 69     (1 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.381 KWAK Yoon-Gy  KOR42.829Q
2.394 Mark JACKSON  NZL43.251Q
3.305 Andre PULEC  AUT43.597q
4.356 Subodh PATIL  IND49.793
 Race 70     (2 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.335 Thibaut FAUCONNET  FRA42.343Q
2.392 Sjinkie KNEGT  NED42.518Q
3.343 Robert BECKER  GER43.406q
4.395 Matthew FULLER  NZL43.541
 Race 71     (3 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.363 Nicola RODIGARI  ITA42.267Q
2.388 Freek VAN DER WART  NED42.698Q
3.408 Milos VIGAS  SVK43.360q
328 Vojtech LOUDIN  CZEDQ
 Race 72     (4 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.367 Satoru TERAO  JPN42.449Q
2.353 DARÁZS Péter  HUN42.491Q
3.419 Charles Ryan LEVEILLE  USA43.151q
4.308 Edin BRANKOVIC  BIH44.583
 Race 73     (5 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.405 Sergey PRANKEVICH  RUS42.536Q
2.340 Paul STANLEY  GBR42.639Q
3.329 Ondrej SUCHY  CZE42.695q
4.310 Siarhei YAKUSHKOU  BLR43.044
 Race 74     (6 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.416 Anthony LOBELLO  USA42.264Q
2.352 GALAMBOS Gábor  HUN42.461Q
3.326 Ivan DOLINIC  CRO45.348 
4.396 Adam FILIPOWICZ  POL55.366
 Race 75     (7 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.369 Takahiro FUJIMOTO  JPN42.265Q
2.344 Robert SEIFERT  GER42.334Q
3.313 Kiril PANDOV  BUL42.979q
4.303 Lachlan HAY  AUS44.647
 Race 76     (8 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.324 LIANG Wenhao  CHN42.061Q
2.339 Jon ELEY  GBR42.079Q
3.332 Jérémy MASSON  FRA42.627q
4.384 Ansis ROBS  LAT43.648
 Race 77     (9 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.379 LEE Seung-Jae  KOR42.925Q
2.398 Dariusz KULESZA  POL42.970Q
3.301 Pierre BODA  AUS43.532q
4.413 Ievgen GUTENOV  UKR44.804
 Race 78     (10 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.417 Apolo Anton OHNO  USA42.482Q
2.382 Haralds SILOVS  LAT42.580Q
3.411 Ping-Yuan TSAI  TPE44.089 
4.312 Assen YORDANOV  BUL44.152
 Race 79     (11 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.322 HAN Jialiang  CHN42.135Q
2.334 Sébastien LEPAPE  FRA43.332Q
3.412 Dmytro POLTAVETS  UKR43.787q
4.357 Alexander SELEZNOV  ISR46.743
 Race 80     (12 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.380 SUNG Si-Bak  KOR41.976Q
2.376 Artur SULTANGALIYEV  KAZ42.879Q
3.383 Jekabs SAULITIS  LAT43.013q
4.327 Boren ZUNAC  CRO45.551
 Race 81     (13 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.317 François-Louis TREMBLAY  CAN41.757Q
2.372 Aidar BEKZHANOV  KAZ42.675Q
3.389 Ingmar VAN RIEL  NED43.231q
4.355 Gundmi V. RAGHAVENDRA  IND51.199
 Race 82     (14 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.368 Satoshi SAKASHITA  JPN42.757Q
2.309 Aliaksandr ANTANENKA  BLR44.272Q
3.341 Paul WORTH  GBR44.390 
4.385 BATSUURI Bazarsad  MGL47.498
 Race 83     (15 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.319 Olivier JEAN  CAN41.988Q
2.393 Blake SKJELLERUP  NZL42.171Q
3.311 Assen PANDOV  BUL42.625q
4.409 Peter JELEN  SVK43.228
 Race 84     (16 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.360 Yuri CONFORTOLA  ITA42.485Q
2.321 WANG Hongyang  CHN42.530Q
3.300 Jeremy BECK  AUS43.056q
4.306 Matthias STELZMÜLLER  AUT44.262
 Race 85     (17 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.402 Evgeny KOZULIN  RUS42.640Q
2.397 Bartosz KONOPKO  POL42.856Q
3.407 Andrej VALACH  SVK43.389q
4.386 GANTUMUR Munkhdori  MGL47.731
 Race 86     (18 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.354 KNOCH Viktor  HUN42.067Q
2.347 Tyson HEUNG  GER42.186Q
3.348 Pan To Barton LUI  HKG45.286 
4.400 Benjamin Lee STUTHRIDGE  RSA46.877
 Race 87     (19 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.364 Roberto SERRA  ITA42.940Q
2.307 Pieter GYSEL  BEL42.989Q
3.358 Vladislav BYKANOV  ISR43.217q
4.410 Mackenzie BLACKBURN  TPE43.249
 Race 88     (20 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.315 Charles HAMELIN  CAN41.944Q
2.404 Semen ELISTRATOV  RUS42.737Q
3.414 Oleksiy KOSHELENKO  UKR43.513q
4.371 Abzal AZHGALIYEV  KAZ44.218


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Kilimanjaro
Skate-Tec
Bioracer
Engo
Impakt Sport
Web-TV