Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Marquette, U.S.A. - 12-15 November 2009
Pre-Preliminaries 500 m Men
14 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Preliminaries, total 40 skaters)
Race 98 (1 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
369
Takahiro FUJIMOTO
JPN
42.680
Q
2.
364
Roberto SERRA
ITA
43.258
Q
3.
358
Vladislav BYKANOV
ISR
43.447
307
Pieter GYSEL
BEL
DQ
Race 99 (2 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
344
Robert SEIFERT
GER
41.867
Q
2.
324
LIANG Wenhao
CHN
41.933
Q
3.
404
Semen ELISTRATOV
RUS
42.249
q
4.
414
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
43.290
Race 100 (3 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
315
Charles HAMELIN
CAN
41.339
Q
2.
392
Sjinkie KNEGT
NED
41.423
Q
3.
340
Paul STANLEY
GBR
42.429
q
4.
305
Andre PULEC
AUT
42.502
Race 101 (4 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
354
KNOCH Viktor
HUN
42.089
Q
2.
347
Tyson HEUNG
GER
42.154
Q
3.
397
Bartosz KONOPKO
POL
43.047
q
4.
407
Andrej VALACH
SVK
1:08.110
Race 102 (5 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
319
Olivier JEAN
CAN
41.773
Q
2.
352
GALAMBOS Gábor
HUN
41.867
Q
3.
388
Freek VAN DER WART
NED
41.944
q
4.
343
Robert BECKER
GER
42.700
Race 103 (6 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
380
SUNG Si-Bak
KOR
41.462
Q
2.
353
DARÁZS Péter
HUN
42.118
Q
3.
372
Aidar BEKZHANOV
KAZ
42.289
q
4.
301
Pierre BODA
AUS
44.135
Race 104 (7 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
368
Satoshi SAKASHITA
JPN
42.071
Q
2.
335
Thibaut FAUCONNET
FRA
42.209
Q
3.
300
Jeremy BECK
AUS
42.949
q
4.
309
Aliaksandr ANTANENKA
BLR
44.751
Race 105 (8 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
416
Anthony LOBELLO
USA
42.428
Q
2.
339
Jon ELEY
GBR
42.550
Q
3.
398
Dariusz KULESZA
POL
42.695
q
389
Ingmar VAN RIEL
NED
DQ
Race 106 (9 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
379
LEE Seung-Jae
KOR
41.639
Q
2.
363
Nicola RODIGARI
ITA
41.700
Q
3.
419
Charles Ryan LEVEILLE
USA
41.851
q
4.
394
Mark JACKSON
NZL
42.488
Race 107 (10 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
360
Yuri CONFORTOLA
ITA
42.106
Q
2.
329
Ondrej SUCHY
CZE
42.847
Q
3.
332
Jeremy MASSON
FRA
50.097
ADV
4.
405
Sergey PRANKEVICH
RUS
53.810
Race 108 (11 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
322
HAN Jialiang
CHN
41.857
Q
2.
393
Blake SKJELLERUP
NZL
41.994
Q
3.
376
Artur SULTANGALIYEV
KAZ
42.612
q
4.
408
Milos VIGAS
SVK
43.248
Race 109 (12 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
417
Apolo Anton OHNO
USA
42.606
Q
2.
402
Evgeny KOZULIN
RUS
42.751
Q
3.
311
Assen PANDOV
BUL
42.816
q
4.
383
Jekabs SAULITIS
LAT
42.988
Race 110 (13 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
381
KWAK Yoon-Gy
KOR
42.046
Q
2.
367
Satoru TERAO
JPN
42.371
Q
3.
334
Sébastien LEPAPE
FRA
42.838
q
4.
313
Kiril PANDOV
BUL
43.247
Race 111 (14 of 14)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
317
François-Louis TREMBLAY
CAN
41.304
Q
2.
321
WANG Hongyang
CHN
41.655
Q
3.
382
Haralds SILOVS
LAT
41.812
q
4.
412
Dmytro POLTAVETS
UKR
44.919
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters