Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP / OLYMPIC QUALIFYING - Marquette, U.S.A. - 12-15 November 2009
 
Races 1000 m Men
  20 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Pre-Preliminaries, total 56 skaters)
 Race 139     (1 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.342 Paul HERRMANN  GER1:28.465Q
2.358 Vladislav BYKANOV  ISR1:28.864Q
3.410 Mackenzie BLACKBURN  TPE1:29.207q
4.390 Niels KERSTHOLT  NED1:48.211
 Race 140     (2 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.377 LEE Jung-Su  KOR1:26.915Q
2.333 Maxime CHATAIGNIER  FRA1:27.024Q
3.340 Paul STANLEY  GBR1:27.464q
4.401 Alexander GERTSIKOV  RUS1:27.744
 Race 141     (3 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.354 KNOCH Viktor  HUN1:28.182Q
2.403 Ruslan ZAKHAROV  RUS1:28.214Q
3.329 Ondrej SUCHY  CZE1:28.343q
4.312 Assen YORDANOV  BUL1:29.153
 Race 142     (4 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.319 Olivier JEAN  CAN1:30.125Q
2.382 Haralds SILOVS  LAT1:30.158Q
3.395 Matthew FULLER  NZL1:31.440q
4.385 BATSUURI Bazarsad  MGL2:01.417
 Race 143     (5 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.369 Takahiro FUJIMOTO  JPN1:30.316Q
2.337 Tom IVESON  GBR1:30.325Q
3.407 Andrej VALACH  SVK1:30.675q
4.301 Pierre BODA  AUS1:30.684
 Race 144     (6 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.421 Travis JAYNER  USA1:30.339Q
2.393 Blake SKJELLERUP  NZL1:30.789Q
3.408 Milos VIGAS  SVK1:30.969q
4.313 Kiril PANDOV  BUL1:31.640
 Race 145     (7 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.347 Tyson HEUNG  GER1:30.153Q
2.307 Pieter GYSEL  BEL1:30.338Q
3.309 Aliaksandr ANTANENKA  BLR1:32.260q
4.400 Benjamin Lee STUTHRIDGE  RSA1:35.919
 Race 146     (8 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.417 Apolo Anton OHNO  USA1:30.080Q
2.376 Artur SULTANGALIYEV  KAZ1:30.269Q
3.412 Dmytro POLTAVETS  UKR1:30.290q
4.327 Boren ZUNAC  CRO1:33.195
 Race 147     (9 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.399 Jakub JAWORSKI  POL1:31.365Q
2.381 KWAK Yoon-Gy  KOR1:31.540Q
3.383 Jekabs SAULITIS  LAT1:34.289 
4.355 Gundmi V. RAGHAVENDRA  IND2:01.476
 Race 148     (10 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.335 Thibaut FAUCONNET  FRA1:29.232Q
2.320 SUI Baoku  CHN1:29.312Q
3.305 Andre PULEC  AUT1:30.850q
4.326 Ivan DOLINIC  CRO1:32.623
 Race 149     (11 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.416 Anthony LOBELLO  USA1:29.978Q
2.394 Mark JACKSON  NZL1:30.133Q
3.414 Oleksiy KOSHELENKO  UKR1:31.090q
4.357 Alexander SELEZNOV  ISR1:33.256
 Race 150     (12 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.316 François HAMELIN  CAN1:28.042Q
2.311 Assen PANDOV  BUL1:29.637Q
3.413 Ievgen GUTENOV  UKR1:29.998q
4.356 Subodh PATIL  IND1:43.646
 Race 151     (13 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.352 GALAMBOS Gábor  HUN1:31.213Q
2.345 Sebastian PRAUS  GER1:31.257Q
3.375 Andrey SMETANIN  KAZ1:33.549q
4.386 GANTUMUR Munkhdori  MGL1:37.048
 Race 152     (14 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.360 Yuri CONFORTOLA  ITA1:28.579Q
2.404 Semen ELISTRATOV  RUS1:28.754Q
3.328 Vojtech LOUDIN  CZE1:29.677q
4.384 Ansis ROBS  LAT1:31.314
 Race 153     (15 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.315 Charles HAMELIN  CAN1:25.708Q
2.331 Jean Charles MATTEI  FRA1:26.165Q
3.365 Junji ITO  JPN1:26.196q
4.353 DARÁZS Péter  HUN1:26.427
 Race 154     (16 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.363 Nicola RODIGARI  ITA1:29.904Q
2.300 Jeremy BECK  AUS1:30.067Q
3.308 Edin BRANKOVIC  BIH1:30.423q
4.310 Siarhei YAKUSHKOU  BLR1:30.977
 Race 155     (17 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.339 Jon ELEY  GBR1:30.988Q
2.348 Pan To Barton LUI  HKG1:31.947Q
3.387 Daan BREEUWSMA  NED1:55.648 
4.303 Lachlan HAY  AUS1:56.000
 Race 156     (18 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.322 HAN Jialiang  CHN1:28.053Q
2.359 Nicolas BEAN  ITA1:28.456Q
3.397 Bartosz KONOPKO  POL1:28.458q
4.409 Peter JELEN  SVK1:28.747
 Race 157     (19 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.323 SONG Weilong  CHN1:36.928Q
2.370 Yuzo TAKAMIDO  JPN1:37.164Q
3.372 Aidar BEKZHANOV  KAZ1:37.333 
4.411 Ping-Yuan TSAI  TPE1:38.387
 Race 158     (20 of 20)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.380 SUNG Si-Bak  KOR1:40.284Q
2.392 Sjinkie KNEGT  NED1:40.514Q
3.398 Dariusz KULESZA  POL1:40.524 
4.306 Matthias STELZMÜLLER  AUT1:41.707


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Engo
Impakt Sport
Skate-Tec
Eraton Race Timers
Bioracer
Kilimanjaro
Web-TV