Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CANADA CUP 1 - Sherbrooke, Canada - 18-20 October 2019
 
Heats 1000 meter Ladies
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 15 skaters)
 Race 213, Group 2     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Caitlin PELKEY  ALB1:40.963Q
2.242 Andria SCARPELLI  ONT1:41.036Q
3.350 Sandrine ROCHON  QUE1:41.164
4.455 Vanessa COUTU  SAS1:44.358
5.560 Audrey-Anne BLONDEAU  QUE1:49.567
 Race 214, Group 2     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Emily DEROME  QUE1:41.176Q
2.225 Lea DANEAU  QUE1:41.281Q
3.343 Hayley MURRAY  ONT1:41.383
4.456 Sasha BUTTERWORTH  ONT1:42.230
534 Laurence DELORME  QUEP
 Race 215, Group 2     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Sandrine ROBERT  QUE1:43.347Q
2.239 Aaralyn MCGILL  ONT1:43.473Q
3.354 Jade LEDUC  QUE1:43.672 
4.448 Elliot GANAS  MAN1:43.685
5.532 Florence ROCHON  QUE-    
 Race 216, Group 2     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Elizabeth LEPAGE-FARRELL  QUE1:38.878Q
2.247 Samantha HOLMES  QUE1:38.897Q
3.351 Annika JOHNSTON  ALB1:39.081 
4.459 Marie-Michelle GAGNON  QUE1:40.828
5.549 Sarah-Eve WILLE  QUE1:42.632
 Race 217, Group 2     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Daphnee CARIGNAN  QUE1:44.930Q
2.253 Lia MEAD  QUE1:45.404Q
3.345 Emilie GREENFIELD  QUE1:45.685 
4.438 Océane ROCHON  QUE1:45.704
5.557 Delphine RENAULT  QUE1:47.600
 Race 218, Group 2     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Victoria GOPLEN  ALB1:41.354Q
2.240 Jasmine GRENIER  QUE1:42.346Q
3.352 Sarah-Maude CLOUTIER  QUE1:43.188
4.458 Emilie FORGET  QUE1:46.349
535 Amelia BLINN  QUEDNS
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 15 skaters)
 Race 219, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Florence BRUNELLE  QUE1:39.598Q
2.212 Alix DELVAUX  QUE1:40.673Q
3.322 Sibylle D'AOUST  QUE1:42.401 
4.410 Ariane FOURNIER  QUE1:52.256
517 Alice VAILLANCOURT  QUEP
 Race 220, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Roselyne PIGEON  QUE1:39.433Q
2.214 Justine BENOIT-COSSETTE  QUE1:40.117Q
3.336 Anaee LAPOINTE  QUE1:40.251
4.424 Lea TREMBLAY  QUE1:51.105
531 Danna BALLANTYNE  QUEP
 Race 221, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Victoria GAREAU  QUE1:38.083Q
2.26 Béatrice DELORME  QUE1:38.247Q
3.330 Sylvia KOLODZIEJCZYK  ONT1:38.322 
4.419 Anny KANG  QUE1:38.602
5.523 Sarah FORTIN  QUE1:39.781
 Race 222, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Léa TESSIER  QUE1:34.609Q
2.22 Hee Won SON  ALB1:34.716Q
3.315 Clara BOUCHER  QUE1:35.495
4.418 Florence METHOT  QUE1:36.577
5.521 Jenna LARTER  PEI1:39.319
 Race 223, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Karina MONTMINY  QUE1:38.322Q
2.227 Lauriane BLANCHET  QUE1:38.435Q
3.337 Katherine TURCOTTE  QUE1:39.097 
4.47 Adélie ARVISAIS-BACON  QUE-    
511 Jade QUEVILLON  QUEP
 Race 224, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Ann-Sophie BACHAND  QUE1:35.424Q
2.24 Catherine LAMARCHE  QUE1:35.610Q
3.316 Laurie CAYER  QUE1:36.414
4.428 Adora SENI  QUE1:38.544
5.526 Mélina TREMBLAY  QUE1:43.312


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Engo
Kilimanjaro
Impakt Sport
Skate-Tec
Sebra Sports
Bioracer
Eraton Race Timers