Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CANADA CUP 1 - Sherbrooke, Canada - 18-20 October 2019
 
Heats 1500 meter Ladies
  8 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 28 skaters)
 Race 1, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Victoria GAREAU  QUE2:27.964Q
2.217 Alice VAILLANCOURT  QUE2:28.555Q
3.316 Laurie CAYER  QUE2:28.773Q
4.423 Sarah FORTIN  QUE2:29.139
5.551 Annika JOHNSTON  ALB2:34.734
6.649 Sarah-Eve WILLE  QUE2:39.116
7.758 Emilie FORGET  QUE2:40.144
 Race 2, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Léa TESSIER  QUE2:46.473Q
2.29 Roselyne PIGEON  QUE2:47.104Q
3.329 Victoria GOPLEN  ALB2:47.648Q
4.418 Florence METHOT  QUE2:47.994 
5.521 Jenna LARTER  PEI2:49.016
6.627 Lauriane BLANCHET  QUE2:49.289
7.746 Daphnee CARIGNAN  QUE2:49.573
 Race 3, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Hee Won SON  ALB2:37.276Q
2.212 Alix DELVAUX  QUE2:37.351Q
3.322 Sibylle D'AOUST  QUE2:37.452Q
4.437 Katherine TURCOTTE  QUE2:37.719 
5.532 Florence ROCHON  QUE2:39.069
6.645 Emilie GREENFIELD  QUE2:39.170
7.741 Caitlin PELKEY  ALB2:41.432
 Race 4, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Ann-Sophie BACHAND  QUE2:34.208Q
2.230 Sylvia KOLODZIEJCZYK  ONT2:35.024Q
3.319 Anny KANG  QUE2:35.140Q
4.439 Aaralyn MCGILL  ONT2:36.511 
5.554 Jade LEDUC  QUE2:37.238
6.634 Laurence DELORME  QUE2:37.825
7.750 Sandrine ROCHON  QUE2:42.398
 Race 5, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Catherine LAMARCHE  QUE2:32.409Q
2.213 Karina MONTMINY  QUE2:33.274Q
3.328 Adora SENI  QUE2:33.439Q
4.420 Emily DEROME  QUE2:34.253
5.544 Elizabeth LEPAGE-FARRELL  QUE2:39.488
6.655 Vanessa COUTU  SAS2:42.178
7.760 Audrey-Anne BLONDEAU  QUE2:42.501
8.848 Elliot GANAS  MAN2:42.845
 Race 6, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Jade QUEVILLON  QUE2:34.093Q
2.27 Adélie ARVISAIS-BACON  QUE2:34.195Q
3.310 Ariane FOURNIER  QUE2:34.380Q
4.424 Lea TREMBLAY  QUE2:35.381
5.540 Jasmine GRENIER  QUE2:38.145
6.652 Sarah-Maude CLOUTIER  QUE2:40.566
7.738 Océane ROCHON  QUE2:48.644
8.859 Marie-Michelle GAGNON  QUE-    
 Race 7, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Florence BRUNELLE  QUE2:40.889Q
2.26 Béatrice DELORME  QUE2:41.603Q
3.333 Sandrine ROBERT  QUE2:41.674Q
4.414 Justine BENOIT-COSSETTE  QUE2:42.167 
5.535 Amelia BLINN  QUE2:43.312
6.647 Samantha HOLMES  QUE2:43.795
7.742 Andria SCARPELLI  ONT2:47.992
8.853 Lia MEAD  QUE-    
 Race 8, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Clara BOUCHER  QUE2:35.922Q
2.231 Danna BALLANTYNE  QUE2:36.061Q
3.326 Mélina TREMBLAY  QUE2:36.069Q
4.425 Lea DANEAU  QUE2:36.107
5.543 Hayley MURRAY  ONT2:37.535
6.657 Delphine RENAULT  QUE2:42.586
7.756 Sasha BUTTERWORTH  ONT2:58.086
8.836 Anaee LAPOINTE  QUE-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Skate-Tec
Engo
Impakt Sport
Web-TV
Kilimanjaro
Sebra Sports
Bioracer