Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
CANADA CUP 1 - Sherbrooke, Canada - 18-20 October 2019
Final 1000 meter Men
Race 285, Group 10 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
2
158
Nicolas CÔTÉ
QUE
DNS
26
3
156
Vincent LABRECQUE
QUE
DNS
26
4
119
Ian SMIBERT
ONT
DNS
12
5
125
Simon DAUDELIN
QUE
DNS
12
6
124
Zack DUMONT
QUE
DNS
12
7
132
Grégory PICARD
QUE
DNS
12
8
138
Sebastien CHAMPAGNE
ONT
DNS
12
9
157
David SEAL
ALB
DNS
12
10
115
Sébastien PICHÉ
QUE
DNS
12
Race 286, Group 9 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
159
Isaac SHERWOOD
ALB
1:32.402
54
2.
2
144
William LEFRANCOIS
QUE
1:33.480
48
3.
3
155
Maxence FAUCHER
QUE
1:33.558
44
4.
4
146
Christian ROY
QUE
1:33.708
39
5.
5
150
Andrew BINNS
PEI
1:33.850
35
6.
6
160
Thomas FORCIER
QUE
1:33.989
32
Race 287, Group 8 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
121
Alexis ALLARD
QUE
1:32.604
91
2.
2
149
Gael DOUCET-GAGNON
QUE
1:32.619
82
3.
3
153
Alex DUMONT
QUE
1:32.883
74
4.
4
141
Marc-Antoine LEMAY
QUE
1:35.868
66
5.
5
152
Alexandre SIMARD
QUE
P
60
Race 288, Group 7 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
133
Xavier HAMEL
QUE
1:31.135
154
2.
2
127
Charlie BOILARD
QUE
1:31.602
139
3.
3
154
Braeden PICEK
NOT
1:31.767
125
4.
4
135
Benjamin CÔTÉ
ALB
1:32.328
113
5
142
Maxime DION
QUE
P
101
Race 293, Group 6 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
139
Jean-Gabriel FORTIN
QUE
1:32.229
398
2.
2
140
Miguel BERARD
QUE
1:32.388
359
3.
3
147
Wesley O´BRIEN
ALB
1:33.005
323
4.
4
148
Jonathan GRAJALES
BRC
1:34.311
290
5.
5
143
Émile BOND
QUE
1:37.531
261
7
137
Edouard AUGER
QUE
DNS
212
8
151
Philippe GAGNON
ONT
DNS
171
9
136
Samuel GREEN
BRC
DNS
171
6
145
Anthony CORMIER LOSIER
NBR
P
235
Race 294, Group 5 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
134
Guillaume DESLAURIERS
QUE
1:40.355
675
2.
2
122
Jessy GUÉRIN
QUE
1:40.427
607
3
128
Kitz RICHARDS
ONT
DNS
443
4
113
Jean-Christophe VINCENT
QUE
DNS
443
5
131
Samuel FORTIN
QUE
DNS
443
Race 295, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
111
Graham ROSSITER
QUE
1:30.123
1143
2.
2
120
Neithan THOMAS
ALB
1:30.306
1028
3.
3
123
Jerome COURTEMANCHE
QUE
1:30.698
925
4.
4
116
Lukas MACDONALD
BRC
1:30.783
833
5.
5
129
Yankun ZHAO
ALB
1:32.939
750
Race 296, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
114
Luka MAHRT-SMITH
ONT
1:32.875
1935
2.
2
110
Guillaume DION
QUE
1:33.129
1741
3.
3
112
Tommy HAMELIN-LABRECQUE
QUE
1:33.431
1567
4.
4
126
Charles FORTIN
QUE
1:33.593
1411
5.
5
117
Danik LAMOTHE
QUE
1:35.643
1269
Race 299, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
105
Thomas SIMPKIN
QUE
1:38.299
3277
2.
2
108
Alexandre NOEL
QUE
1:38.307
2949
3.
3
109
Jacob LAEKAS-HAMEDER
QUE
1:38.504
2654
4.
4
118
Samuel DARVEAU
QUE
1:38.731
2389
5
104
Philippe DAUDELIN
QUE
DNS
2150
Race 300, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
101
Justin BERGERON
QUE
1:27.352
10000
2.
2
103
William SOHIER
QUE
1:27.531
8000
3.
3
107
Roger FULTON
NBR
1:27.738
6400
4.
4
102
Félix ROUSSEL
QUE
1:28.097
5120
5.
5
106
Benjamin WARD
QUE
1:28.901
4096
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters