Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CANADA CUP 1 - Sherbrooke, Canada - 18-20 October 2019
 
Quarter Finals 1500 meter Men
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 14 skaters)
 Race 26, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1122 Jessy GUÉRIN  QUE2:25.480Q
2.2141 Marc-Antoine LEMAY  QUE2:25.610Q
3.3118 Samuel DARVEAU  QUE2:25.875Q
4.4153 Alex DUMONT  QUE2:26.154 
5.5149 Gael DOUCET-GAGNON  QUE2:26.566
6.6148 Jonathan GRAJALES  BRC2:27.464
8154 Braeden PICEK  NOTDNS
7157 David SEAL  ALBP
 Race 27, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1123 Jerome COURTEMANCHE  QUE2:22.671Q
2.2137 Edouard AUGER  QUE2:23.397Q
3.3155 Maxence FAUCHER  QUE2:24.654Q
4.4147 Wesley O´BRIEN  ALB2:26.559 
5.5150 Andrew BINNS  PEI2:32.807
6.6139 Jean-Gabriel FORTIN  QUE2:48.826
7.7156 Vincent LABRECQUE  QUE2:58.855
8142 Maxime DION  QUEDNS
 Race 28, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1151 Philippe GAGNON  ONT2:25.077Q
2.2145 Anthony CORMIER LOSIER  NBR2:25.182Q
3.3152 Alexandre SIMARD  QUE2:25.296Q
4.4134 Guillaume DESLAURIERS  QUE2:25.969
5.5160 Thomas FORCIER  QUE2:28.018
6.6143 Émile BOND  QUE3:00.550
8132 Grégory PICARD  QUEDNS
7126 Charles FORTIN  QUEP
 Race 29, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1120 Neithan THOMAS  ALB2:22.516Q
2.2140 Miguel BERARD  QUE2:22.792Q
3.3131 Samuel FORTIN  QUE2:23.319Q
4.4144 William LEFRANCOIS  QUE2:23.966
5.5158 Nicolas CÔTÉ  QUE2:24.116
6.6146 Christian ROY  QUE2:25.482
7.7159 Isaac SHERWOOD  ALB2:31.729
8124 Zack DUMONT  QUEDNS
  4 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 14 skaters)
 Race 31, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Sébastien PICHÉ  QUE2:26.234Q
2.2106 Benjamin WARD  QUE2:26.410Q
3.3112 Tommy HAMELIN-LABRECQUE  QUE2:27.388Q
4.4113 Jean-Christophe VINCENT  QUE2:27.412 
5.5117 Danik LAMOTHE  QUE2:28.929
6.6125 Simon DAUDELIN  QUE2:29.558
7130 Jean-Sébastien BEAULNE  QUEP
 Race 32, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1110 Guillaume DION  QUE2:21.367Q
2.2109 Jacob LAEKAS-HAMEDER  QUE2:21.427Q
3.3108 Alexandre NOEL  QUE2:21.437Q
4.4111 Graham ROSSITER  QUE2:21.463
5.5127 Charlie BOILARD  QUE2:22.369
6.6135 Benjamin CÔTÉ  ALB2:23.102
7.7107 Roger FULTON  NBR2:47.743
 Race 33, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1104 Philippe DAUDELIN  QUE2:27.204Q
2.2102 Félix ROUSSEL  QUE2:27.333Q
3.3114 Luka MAHRT-SMITH  ONT2:27.931Q
4.4119 Ian SMIBERT  ONT2:30.804 
5.5136 Samuel GREEN  BRC2:42.646
6.6138 Sebastien CHAMPAGNE  ONT3:00.889
7129 Yankun ZHAO  ALBP
 Race 34, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 William SOHIER  QUE2:23.554Q
2.2101 Justin BERGERON  QUE2:23.668Q
3.3105 Thomas SIMPKIN  QUE2:23.885Q
4.4116 Lukas MACDONALD  BRC2:23.906
5.5121 Alexis ALLARD  QUE2:25.085
6.6133 Xavier HAMEL  QUE-    
7128 Kitz RICHARDS  ONTP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Kilimanjaro
Skate-Tec
Bioracer
Web-TV
Sebra Sports
Engo
Eraton Race Timers