Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
NATIONAL JUNIOR CHAMPIONSHIPS CANADA - Calgary, AB, Canada - 29 November-1 December 2019
 
Semi Final 500 meter Junior Men
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 63, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1117 Victor ROY-LAFRANCE  QUE42.866Q
2.2130 Jessy GUÉRIN  QUE59.133Q
3.3122 Charlie BOILARD  QUE1:01.526 
4125 Zack DUMONT  QUEP
 Race 64, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 Philippe DAUDELIN  QUE43.217Q
2.2108 Alexandre NOEL  QUE43.385Q
3.3131 Samuel DARVEAU  QUE43.806 
4.4128 Samuel FORTIN  QUE44.003
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 65, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1116 Samuel GREEN  BTC42.140Q
2.2118 Sébastien PICHÉ  QUE42.791Q
3.3112 Lukas MACDONALD  BTC44.673 
4.4120 Danik LAMOTHE  QUE59.294
 Race 66, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1113 Thomas SIMPKIN  QUE43.680Q
2.2109 William SOHIER  QUE43.708Q
3.3111 Neithan THOMAS  ALB43.767 
4.4114 Émilien BLACKBURN  QUE1:10.773
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 4 skaters)
 Race 67, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1106 Félix ROUSSEL  QUE42.067Q
2.2107 Alexandre MIGNER  QUE43.043Q
3.3105 Antoine GAGNON-LAMARCHE  QUE1:11.676 
4115 Brendan YAMADA  ALBP
 Race 68, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1104 Félix PIGEON  QUE41.892Q
2.2101 Matej PEDERSON  ALB41.902Q
3.3102 Nicolas PERREAULT  QUE42.040 
4.4110 Jerome COURTEMANCHE  QUE42.725


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Kilimanjaro
Bioracer
Eraton Race Timers
Web-TV
Skate-Tec
Engo
Sebra Sports