Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Dresden, Germany - 22-24 January 2010
Heats 1000 m Men
10 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 20 skaters)
Race 95 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
125
Tyson HEUNG
GER
1:29.204
Q
2.
157
Jakub JAWORSKI
POL
1:29.319
Q
3.
134
DARÁZS Péter
HUN
1:29.387
4.
101
Andre PULEC
AUT
1:29.677
Race 96 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
124
Paul HERRMANN
GER
1:30.397
Q
2.
109
Timothy DEWISPELAERE
BEL
1:31.734
Q
3.
117
Vojtech LOUDIN
CZE
2:09.384
156
Bartosz KONOPKO
POL
DQ
Race 97 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
162
Sergey PRANKEVICH
RUS
1:29.435
Q
2.
130
Anthony DOUGLAS
GBR
1:29.527
Q
3.
149
Janis PIUSS
LAT
1:30.320
4.
104
Maksim SIARHEYU
BLR
1:30.966
Race 98 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
143
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:28.103
Q
2.
140
Vladislav BYKANOV
ISR
1:28.231
Q
3.
148
Ansis ROBS
LAT
1:29.155
4.
167
Milos VIGAS
SVK
1:33.721
Race 99 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
121
Maxime CHATAIGNIER
FRA
1:28.782
Q
2.
173
Ievgen GUTENOV
UKR
1:28.911
Q
3.
110
Edin BRANKOVIC
BIH
1:28.916
4.
116
Jakov DOMITREK
CRO
1:35.566
5.
169
Mukerrem TOP
TUR
1:37.787
Race 100 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
147
Jekabs SAULITIS
LAT
1:27.329
Q
2.
151
Sjinkie KNEGT
NED
1:27.512
Q
3.
142
Nicolas BEAN
ITA
1:27.580
163
Evgeny KOZULIN
RUS
DQ
Race 101 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Nicola RODIGARI
ITA
1:29.390
Q
2.
122
Benjamin MACÉ
FRA
1:29.475
Q
3.
102
Matthias STELZMÜLLER
AUT
1:31.380
4.
166
Peter JELEN
SVK
1:31.395
5.
168
Selim TANRIKULU
TUR
1:33.600
Race 102 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
118
Thibaut FAUCONNET
FRA
1:27.711
Q
2.
161
Ruslan ZAKHAROV
RUS
1:27.988
Q
3.
137
LOTH David Mano
HUN
1:28.083
4.
141
Alexander SELEZNOV
ISR
1:31.402
Race 103 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
129
Jon ELEY
GBR
1:33.735
Q
2.
153
Daan BREEUWSMA
NED
1:33.858
Q
3.
103
Siarhei YAKUSHKOU
BLR
1:33.905
4.
108
Maarten SLEMBROUCK
BEL
1:36.749
Race 104 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
135
KNOCH Viktor
HUN
1:27.613
Q
2.
152
Niels KERSTHOLT
NED
1:27.726
Q
3.
112
Kiril PANDOV
BUL
1:27.950
4.
175
Serhiy LIFYRENKO
UKR
1:29.817
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters