Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
VEREINSWETTKAMPF - Dresden, Germany - 19 January 2020
Quarter Finals 777 meter LG 2
3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 25, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
25
Maximilian MAGER
EVD
1:31.793
Q
2.
3
28
Alessia MIELKE
EVD
1:32.131
Q
3.
1
17
Moritz HARTMANN
EVD
1:46.071
Race 26, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
10
Vanessa FÖRSTER
EVD
1:27.689
Q
2.
2
18
Adrian DANNENBERG
EVD
1:28.004
Q
3.
3
21
Lotta Marlin PITZSCHKE
EVD
1:34.137
4.
1
22
Neele BECK
EVD
1:34.762
Race 27, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
13
William BORINSKI
EVD
1:23.715
Q
2.
2
14
Allegra STOLLENWERK
EVD
1:25.179
Q
3.
3
24
Jenny TÄUBRICH
EVD
1:40.808
4
26
Marten TAUBERT
EVD
P
Semi Final 777 meter LG 2
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 32, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
10
Vanessa FÖRSTER
EVD
1:29.169
Q
2.
2
25
Maximilian MAGER
EVD
1:29.837
3.
3
28
Alessia MIELKE
EVD
1:31.093
4.
4
21
Lotta Marlin PITZSCHKE
EVD
1:32.936
Race 33, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
13
William BORINSKI
EVD
1:22.599
Q
2.
2
14
Allegra STOLLENWERK
EVD
1:24.024
3.
3
18
Adrian DANNENBERG
EVD
1:28.891
4.
4
24
Jenny TÄUBRICH
EVD
1:40.187
Final 1000 meter LG 2
Race 38, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
17
Moritz HARTMANN
EVD
1:48.761
2.
3
26
Marten TAUBERT
EVD
1:59.552
3.
1
22
Neele BECK
EVD
1:59.737
Race 39, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
18
Adrian DANNENBERG
EVD
1:57.621
5
2.
3
21
Lotta Marlin PITZSCHKE
EVD
2:00.622
3
3.
2
28
Alessia MIELKE
EVD
2:01.973
2
4.
4
24
Jenny TÄUBRICH
EVD
2:09.999
1
Race 40, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
13
William BORINSKI
EVD
1:49.015
34
2.
2
14
Allegra STOLLENWERK
EVD
1:52.669
21
3.
3
10
Vanessa FÖRSTER
EVD
1:57.798
13
4.
4
25
Maximilian MAGER
EVD
2:01.555
8
Distance Classification 1000 meter LG 2
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
13
William BORINSKI
EVD
1
34
1|1|1
1:49.015
2.
14
Allegra STOLLENWERK
EVD
2
21
2|2|2
1:52.669
3.
10
Vanessa FÖRSTER
EVD
3
13
1|1|3
1:57.798
4.
25
Maximilian MAGER
EVD
4
8
1|2|4
2:01.555
Final, Group 2
5.
18
Adrian DANNENBERG
EVD
1
5
2|3|1
1:57.621
6.
21
Lotta Marlin PITZSCHKE
EVD
2
3
3|4|2
2:00.622
7.
28
Alessia MIELKE
EVD
3
2
2|3|3
2:01.973
8.
24
Jenny TÄUBRICH
EVD
4
1
3|4|4
2:09.999
Final, Group 3
9.
17
Moritz HARTMANN
EVD
1
3|1
1:48.761
10.
26
Marten TAUBERT
EVD
2
P|2
1:59.552
11.
22
Neele BECK
EVD
3
4|3
1:59.737
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters