Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
VEREINSWETTKAMPF - Dresden, Germany - 19 January 2020
Quarter Finals 500 meter LG 3
3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 6, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
20
Maxim LORENZ
EVD
1:02.163
Q
2.
2
33
Carlotta GROSSMANN
EVD
1:02.910
Q
3.
3
27
Elias GROTHE
EVD
1:03.274
4.
4
36
Tadeus MAGER
EVD
1:14.028
Race 7, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
30
Tilmann CZARNECKI
EVD
1:05.238
Q
2.
1
29
Lisa Maria BERNDT
EVD
1:05.245
Q
3.
3
23
Francis WITTIG
EVD
1:05.391
4.
2
32
Klara ZOSCHKE
EVD
1:11.340
Race 8, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
19
Emil MULANSKY
EVD
58.949
Q
2.
2
37
Hubert JEZIAK
EVD
1:02.396
Q
3.
5
34
Sarah MORCHE
EVD
1:03.265
4.
1
31
Laurens KÄMPF
EVD
1:07.201
5.
3
35
Steven GROSU
EVD
1:11.644
Semi Final 500 meter LG 3
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 12, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
20
Maxim LORENZ
EVD
1:02.108
Q
2.
2
34
Sarah MORCHE
EVD
1:03.466
3.
4
29
Lisa Maria BERNDT
EVD
1:04.092
4.
3
30
Tilmann CZARNECKI
EVD
1:04.490
Race 13, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
19
Emil MULANSKY
EVD
58.706
Q
2.
3
33
Carlotta GROSSMANN
EVD
1:01.871
3.
2
37
Hubert JEZIAK
EVD
1:02.463
4.
4
27
Elias GROTHE
EVD
1:02.571
Final 500 meter LG 3
Race 19, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
36
Tadeus MAGER
EVD
1:04.507
2.
1
23
Francis WITTIG
EVD
1:04.699
3.
3
32
Klara ZOSCHKE
EVD
1:09.531
4.
4
35
Steven GROSU
EVD
1:11.279
5.
2
31
Laurens KÄMPF
EVD
1:16.271
Race 20, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
37
Hubert JEZIAK
EVD
1:02.671
5
2.
2
27
Elias GROTHE
EVD
1:02.689
3
3.
3
29
Lisa Maria BERNDT
EVD
1:05.830
2
4.
4
30
Tilmann CZARNECKI
EVD
1:06.841
1
Race 21, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
19
Emil MULANSKY
EVD
59.494
34
2.
2
33
Carlotta GROSSMANN
EVD
1:01.817
21
3.
3
20
Maxim LORENZ
EVD
1:01.830
13
4.
4
34
Sarah MORCHE
EVD
1:02.696
8
Distance Classification 500 meter LG 3
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
19
Emil MULANSKY
EVD
1
34
1|1|1
58.706
2.
33
Carlotta GROSSMANN
EVD
2
21
2|2|2
1:01.817
3.
20
Maxim LORENZ
EVD
3
13
1|1|3
1:01.830
4.
34
Sarah MORCHE
EVD
4
8
3|2|4
1:02.696
Final, Group 2
5.
37
Hubert JEZIAK
EVD
1
5
2|3|1
1:02.396
6.
27
Elias GROTHE
EVD
2
3
3|4|2
1:02.571
7.
29
Lisa Maria BERNDT
EVD
3
2
2|3|3
1:04.092
8.
30
Tilmann CZARNECKI
EVD
4
1
1|4|4
1:04.490
Final, Group 3
9.
36
Tadeus MAGER
EVD
1
4|1
1:04.507
10.
23
Francis WITTIG
EVD
2
3|2
1:04.699
11.
32
Klara ZOSCHKE
EVD
3
4|3
1:09.531
12.
35
Steven GROSU
EVD
4
5|4
1:11.279
13.
31
Laurens KÄMPF
EVD
5
4|5
1:07.201
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters