|
Quarter Finals 1500 meter Men |
5 Races (the best 4 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 21 skaters) |
Race 4, Group 1 (1 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 169 | | Seung-Min KWON | USA | 2:43.147 | | Q |
2. | 2 | 135 | | Hudson HALLING | USA | 2:44.358 | | Q |
3. | 3 | 181 | | David SEAL | CAN | 2:44.517 | | Q |
4. | 4 | 176 | | Miguel BERARD | CAN | 2:44.933 | | Q |
5. | 5 | 172 | | Felix LAROCHELLE | CAN | 2:45.010 | | |
6. | 6 | 173 | | Raphael COTE | CAN | 2:46.932 | | |
|
Race 5, Group 1 (2 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 158 | | Jonathan SO | USA | 2:39.034 | | Q |
2. | 2 | 154 | | Marcus HOWARD | USA | 2:39.247 | | Q |
3. | 3 | 161 | | Dylan WOODBURY | USA | 2:39.910 | | Q |
4. | 4 | 182 | | Benjamin PETIT | CAN | 2:40.746 | | Q |
5. | 5 | 160 | | George WHEELOCK | USA | 2:40.873 | | |
6. | 6 | 180 | | Ethan DEMEL | CAN | 2:41.804 | | |
7. | 7 | 164 | | Arron KOPP | USA | 2:45.496 | | |
|
Race 6, Group 1 (3 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 137 | | Benjamin THORNOCK | USA | 2:38.965 | | Q |
2. | 2 | 168 | | Alec SKLUTOVSKY | USA | 2:39.228 | | Q |
3. | 3 | 136 | | Darin SHIM | USA | 2:40.330 | | Q |
4. | 4 | 179 | | Nathan VALLIÈRES | CAN | 2:40.356 | | Q |
5. | 5 | 184 | | William LYONS | CAN | 2:40.867 | | |
6. | 6 | 156 | | Ryan SHANE | USA | 2:45.501 | | |
7. | 7 | 162 | | John SCHNOR | USA | 2:48.011 | | |
|
Race 7, Group 1 (4 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 166 | | Wesley PARK | USA | 2:30.030 | | Q |
2. | 2 | 178 | | Iohann PAQUETTE | CAN | 2:33.290 | | Q |
3. | 3 | 175 | | Rafael ASRI | CAN | 2:40.570 | | Q |
4. | 4 | 171 | | Sebastian LENCINAS | CAN | 2:45.310 | | Q |
5. | 5 | 157 | | Clyde GILL | USA | 2:51.150 | | |
| 6 | 155 | | Gunnar OLSEN | USA | P | | |
|
Race 8, Group 1 (5 of 5) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 159 | | Stephen MUIR | USA | 2:41.730 | | Q |
2. | 2 | 134 | | Marshall SHUPE II | USA | 2:42.293 | | Q |
3. | 3 | 167 | | Hira HANSON | USA | 2:42.454 | | Q |
4. | 4 | 165 | | Carl TATELLI | USA | 3:06.372 | | Q |
| 5 | 174 | | Philippe LAMONTAGNE | CAN | P | | |
| 6 | 183 | | Sidney K CHU | HKG | P | | |
|