Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 1 - OLYMPIC QUALIFYING - Beijing, China - 21-24 October 2021
 
Preliminaries 500 m Women
  13 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 35 skaters)
 Race 31     (1 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.43 FAN Kexin  CHN43.281Q
2.8 Kristen SANTOS  USA43.326Q
3.71 Shione KAMINAGA  JPN43.460q
4.25 Gina JACOBS  GER45.766
5.123 Hui CHANG  TPE46.823
 Race 32     (2 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.57 Elise CHRISTIE  GBR44.560Q
2.19 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS44.609Q
3.18 Katrin MANOILOVA  BUL46.215 
4.116 Maja IVANDIC  CRO47.554
 Race 33     (3 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.41 QU Chunyu  CHN43.659Q
2.141 Elena SEREGINA  RUS43.783Q
3.80 Patrycja MALISZEWSKA  POL43.868q
4.30 Yana KHAN  KAZ44.912
5.94 Alexandra DANNEEL  BEL45.623
 Race 34     (4 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Natalia MALISZEWSKA  POL42.475Q
2.14 Florence BRUNELLE  CAN42.597Q
3.97 Arianna VALCEPINA  ITA44.295q
4.108 Lisa ECKSTEIN  GER47.276
74 Kathryn THOMSON  GBRP
 Race 35     (5 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Martina VALCEPINA  ITA43.488Q
2.20 Tifany HUOT MARCHAND  FRA44.186Q
3.5 Hanne DESMET  BEL44.250q
4.32 Corinne STODDARD  USA44.310
5.137 Assel TAISHMANOVA  KAZ44.813
 Race 36     (6 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.50 Alyson CHARLES  CAN43.297Q
2.15 AurĂ©lie MONVOISIN  FRA43.395Q
3.124 Holly HOYLAND  GBR45.135
4.101 Anna YAKIMOVA  BUL45.249
 Race 37     (7 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Xandra VELZEBOER  NED42.728Q
2.119 Yana DAMBROUSKAYA  BLR46.453Q
3.65 Sumire KIKUCHI  JPN1:00.947ADV
52 Maame BINEY  USAP
 Race 38     (8 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 KIM Jiyoo  KOR43.232Q
2.27 KONYA Zsofia  HUN44.172Q
3.24 Lucia FILIPOVA  SVK45.118q
4.113 Katarina BURIC  CRO45.851
5.143 Thanutchaya CHATTHAISONG  THA46.832
 Race 39     (9 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 JASZAPATI Petra  HUN43.121Q
2.11 Nikola MAZUR  POL43.395Q
3.4 Selma POUTSMA  NED43.470q
4.73 Petra RUSNAKOVA  SVK46.495
5.135 Ching Yan LAM  HKG47.215
 Race 40     (10 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.45 ZHANG Yuting  CHN43.629Q
2.3 Arianna FONTANA  ITA43.760Q
3.47 LEE Yubin  KOR43.859q
4.28 Valentina ASCIC  CRO44.296
5.144 Yelyzaveta SYDORKO  UKR45.812
 Race 41     (11 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.35 Kim BOUTIN  CAN42.657Q
2.86 Alyona VOLKOVITSKAYA  KAZ45.750Q
3.26 Tineke DEN DULK  BEL45.823 
4.130 Mariya IZAFATAVA  BLR46.017
5.89 SOMOGYI Barbara  HUN1:00.781
 Race 42     (12 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.39 Yara VAN KERKHOF  NED43.982Q
2.17 Petra VANKOVA  CZE45.655Q
3.29 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR46.428 
4.75 Moemi KIKUCHI  JPN1:07.089ADV
134 Aurelie LEVEQUE  FRAP
 Race 43     (13 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.40 CHOI Minjeong  KOR43.042Q
2.7 Sofia PROSVIRNOVA  RUS43.132Q
3.31 Volha TALAYEVA  BLR45.446
4.105 Diana MYKHALCHUK  UKR46.547


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Engo
Skate-Tec
Sebra Sports
Kilimanjaro
Bioracer
Impakt Sport
Eraton Race Timers