Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLD CUP 3 - OLYMPIC QUALIFYING - Debrecen, Hungary - 18-21 November 2021
Heats 1500 m Women
12 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Preliminaries, total 42 skaters)
Race 1 (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
37
KIM Jiyoo
KOR
2:36.631
Q
2.
4
Selma POUTSMA
NED
2:36.951
Q
3.
60
Arianna SIGHEL
ITA
2:36.975
Q
4.
131
Camille DE SERRES-RAINVILLE
CAN
2:37.159
5.
101
Anna YAKIMOVA
BUL
2:42.000
Race 2 (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
Arianna FONTANA
ITA
2:25.141
Q
2.
58
Yuki KIKUCHI
JPN
2:25.187
Q
3.
140
Vera RASSKAZOVA
RUS
2:25.271
Q
4.
94
Alexandra DANNEEL
BEL
2:28.115
q
5.
121
Uliana DUBROVA
UKR
2:30.595
6.
152
Svitlana REPETSKA
UKR
2:30.628
Race 3 (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
Cynthia MASCITTO
ITA
2:40.742
Q
2.
46
Danaé BLAIS
CAN
2:40.866
Q
3.
57
Elise CHRISTIE
GBR
2:40.959
Q
4.
124
Holly HOYLAND
GBR
2:41.819
5.
18
Katrin MANOILOVA
BUL
2:42.864
Race 4 (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
36
HAN Yu Tong
CHN
2:47.525
Q
2.
67
Anna SEIDEL
GER
2:48.733
Q
3.
26
Tineke DEN DULK
BEL
2:50.826
Q
4.
113
Katarina BURIC
CRO
2:51.556
74
Kathryn THOMSON
GBR
P
Race 5 (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
Hanne DESMET
BEL
2:40.442
Q
2.
65
Sumire KIKUCHI
JPN
2:40.568
Q
3.
25
Gina JACOBS
GER
2:41.748
Q
4.
151
Tamara TOKAROVA
SVK
2:43.963
5.
135
Ching Yan LAM
HKG
2:44.078
6.
116
Maja IVANDIC
CRO
2:44.664
Race 6 (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
45
ZHANG Yuting
CHN
2:36.417
Q
2.
63
SZILICZEI-NEMET Rebeka
HUN
2:36.510
Q
3.
15
Aurélie MONVOISIN
FRA
2:36.693
Q
4.
130
Mariya IZAFATAVA
BLR
2:38.598
5.
108
Lisa ECKSTEIN
GER
2:41.799
Race 7 (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Suzanne SCHULTING
NED
2:25.221
Q
2.
72
Olga TIKHONOVA
KAZ
2:25.315
Q
3.
23
Michaela HRUZOVA
CZE
2:25.500
Q
4.
93
Julie LETAI
USA
2:25.646
q
5.
17
Petra VANKOVA
CZE
2:25.980
Race 8 (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
Xandra VELZEBOER
NED
2:37.036
Q
2.
20
Tifany HUOT MARCHAND
FRA
2:37.155
Q
3.
31
Volha TALAYEVA
BLR
2:40.086
Q
4.
143
Thanutchaya CHATTHAISONG
THA
2:41.106
5.
105
Diana MYKHALCHUK
UKR
2:41.890
6.
150
Emma HYMPÁNOVÁ
SVK
2:42.812
Race 9 (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
47
LEE Yubin
KOR
2:30.919
Q
2.
132
GUO Yihan
CHN
2:31.060
Q
3.
10
JASZAPATI Petra
HUN
2:31.068
Q
4.
51
Kamila STORMOWSKA
POL
2:31.909
q
5.
84
Gwendoline DAUDET
FRA
2:32.315
6.
112
Aliya AMIRGALIYEVA
KAZ
-
Race 10 (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
Ekaterina EFREMENKOVA
RUS
2:32.143
Q
2.
16
Natalia MALISZEWSKA
POL
2:32.508
Q
3.
8
Kristen SANTOS-GRISWOLD
USA
2:32.637
Q
4.
83
Tereza PFEIFEROVA
CZE
2:35.314
q
5.
33
Anna JANSONE
LAT
2:36.424
99
Gabriela TOPOLSKA
POL
P
Race 11 (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
Courtney SARAULT
CAN
2:29.789
Q
2.
32
Corinne STODDARD
USA
2:29.901
Q
3.
70
Ami HIRAI
JPN
2:30.043
Q
4.
24
Lucia FILIPOVA
SVK
2:32.075
q
5.
129
Katsiaryna CHYSTAYA
BLR
2:33.486
Race 12 (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
40
CHOI Minjeong
KOR
2:27.186
Q
2.
142
Anna VOSTRIKOVA
RUS
2:27.294
Q
3.
66
BACSKAI Sara Luca
HUN
2:31.670
Q
4.
22
Madina ZHANBUSINOVA
KAZ
2:33.857
q
28
Valentina ASCIC
CRO
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters