Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLD CUP 4 - OLYMPIC QUALIFYING - Dordrecht, Netherlands - 25-28 November 2021
Preliminaries 500 m Women
13 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 35 skaters)
Race 41 (1 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
43
FAN Kexin
CHN
44.109
Q
2.
20
Tifany HUOT MARCHAND
FRA
45.187
Q
3.
86
Alyona VOLKOVITSKAYA
KAZ
45.257
q
4.
144
Yelyzaveta SYDORKO
UKR
45.386
5.
151
Tamara TOKAROVA
SVK
46.386
Race 42 (2 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
Kristen SANTOS-GRISWOLD
USA
43.528
Q
2.
42
ZHANG Chutong
CHN
43.628
Q
3.
124
Holly HOYLAND
GBR
45.242
q
4.
18
Katrin MANOILOVA
BUL
45.609
Race 43 (3 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
50
Alyson CHARLES
CAN
43.697
Q
2.
4
Selma POUTSMA
NED
43.801
Q
3.
17
Petra VANKOVA
CZE
45.326
q
4.
134
Aurelie LEVEQUE
FRA
1:05.278
5.
44
KIM A Lang
KOR
1:09.557
Race 44 (4 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
Sofia PROSVIRNOVA
RUS
44.135
Q
2.
57
Elise CHRISTIE
GBR
44.374
Q
3.
93
Julie LETAI
USA
44.464
q
4.
31
Volha TALAYEVA
BLR
45.326
Race 45 (5 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Suzanne SCHULTING
NED
42.443
Q
2.
30
Yana KHAN
KAZ
44.758
Q
3.
28
Valentina ASCIC
CRO
44.794
q
4.
150
Emma HYMPÁNOVÁ
SVK
46.970
5.
65
Sumire KIKUCHI
JPN
50.517
Race 46 (6 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
13
Martina VALCEPINA
ITA
44.253
Q
2.
74
Kathryn THOMSON
GBR
44.294
Q
3.
83
Tereza PFEIFEROVA
CZE
45.848
4.
113
Katarina BURIC
CRO
46.130
5.
149
Katarina JANKOVIC
SRB
51.532
Race 47 (7 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
Xandra VELZEBOER
NED
42.739
Q
2.
32
Corinne STODDARD
USA
43.808
Q
3.
148
Eva GRENOUILLOUX
FRA
46.060
4.
105
Diana MYKHALCHUK
UKR
46.360
5.
101
Anna YAKIMOVA
BUL
46.585
Race 48 (8 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
16
Natalia MALISZEWSKA
POL
42.965
Q
2.
141
Elena SEREGINA
RUS
43.086
Q
3.
71
Shione KAMINAGA
JPN
44.388
q
4.
130
Mariya IZAFATAVA
BLR
45.853
5.
143
Thanutchaya CHATTHAISONG
THA
47.439
Race 49 (9 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
35
Kim BOUTIN
CAN
43.026
Q
2.
97
Arianna VALCEPINA
ITA
43.626
Q
3.
80
Patrycja MALISZEWSKA
POL
43.949
q
4.
137
Assel TAISHMANOVA
KAZ
46.451
5.
135
Ching Yan LAM
HKG
47.018
Race 50 (10 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
48
ZANG Yize
CHN
44.635
Q
2.
27
KONYA Zsofia
HUN
44.707
Q
3.
26
Tineke DEN DULK
BEL
44.794
q
4.
29
Mariya DOLGOPOLOVA
UKR
45.732
Race 51 (11 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
138
PARK Jiyun
KOR
44.597
Q
2.
153
Daria KRASNOKUTSKAIA
RUS
44.625
Q
3.
94
Alexandra DANNEEL
BEL
46.102
4.
10
JASZAPATI Petra
HUN
1:08.283
ADV
5.
11
Nikola MAZUR
POL
1:11.069
Race 52 (12 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
Arianna FONTANA
ITA
43.674
Q
2.
75
Moemi KIKUCHI
JPN
45.145
Q
3.
77
Hanna IZAFATAVA
BLR
45.641
4.
108
Lisa ECKSTEIN
GER
46.448
5.
33
Anna JANSONE
LAT
47.145
Race 53 (13 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
Florence BRUNELLE
CAN
43.857
Q
2.
24
Lucia FILIPOVA
SVK
45.313
Q
3.
63
SZILICZEI-NEMET Rebeka
HUN
45.618
4.
116
Maja IVANDIC
CRO
47.954
38
SEO Whimin
KOR
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters