Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 4 - OLYMPIC QUALIFYING - Dordrecht, Netherlands - 25-28 November 2021
 
Preliminaries 500 m Men
  18 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 40 skaters)
 Race 54     (1 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 LIU Shaolin Sandor  HUN41.055Q
2.13 Vladislav BYKANOV  ISR41.348Q
3.192 Teppei KIKUCHI  JPN41.520 
4.37 Thibault MÉTRAUX  SUI43.140
5.198 Trevor Xu Xuan TAN  SGP43.200
 Race 55     (2 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.50 Abzal AZHGALIYEV  KAZ41.301Q
2.24 Adrian LUDTKE  GER42.178Q
3.25 Reinis BERZINS  LAT42.206 
4.197 Lucas Jun Jie NG  SGP44.338
5.147 Nicolas LABORDE  COL-    
 Race 56     (3 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Denis NIKISHA  KAZ41.031Q
2.19 Andrew HEO  USA41.225Q
3.34 Roberts KRUZBERGS  LAT41.228q
4.33 Tunay SIMSEK  TUR41.987
5.189 Tsz Fung KWOK  HKG44.821
 Race 57     (4 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 Jordan PIERRE-GILLES  CAN41.104Q
2.84 Niall TREACY  GBR41.289Q
3.26 Martin KOLENC  CRO41.469
4.174 Murat TAHTACI  TUR41.977
5.208 Sean Qi Jun YEO  MAS46.348
 Race 58     (5 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.190 Xin SUI  HKG41.737Q
2.75 SUN Long  CHN41.871Q
3.9 Stijn DESMET  BEL41.968 
4.161 Chun-Chieh LIN  TPE43.700
5.210 Ryan MCANUFF  IRL44.136
 Race 59     (6 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Steven DUBOIS  CAN40.938Q
2.23 Ryan PIVIROTTO  USA42.487Q
3.40 Tarik OMERAGIC  BIH42.587 
4.188 Sidney K CHU  HKG44.366
204 Thomas NADALINI  ITAP
 Race 60     (7 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.48 WU Dajing  CHN40.888Q
2.81 Diane SELLIER  POL41.031Q
3.195 PARK Jang Hyuk  KOR41.204q
4.42 Julian MACARAEG  PHI42.381
5.199 Jing Feng XU  SGP44.594
 Race 61     (8 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.98 Brandon KIM  USA41.218Q
2.32 Furkan AKAR  TUR41.891Q
3.35 Jovan DJORDJEVIC  SRB44.234 
4.176 Lubomir KALCHEV  BUL-    ADV
5 Itzhak DE LAAT  NEDP
 Race 62     (9 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 LIU Shaoang  HUN40.804Q
2.103 Yanghun Ben JUNG  GER41.859Q
3.152 Jun-Peng SU  TPE43.279 
4.183 Heorhi ARLOU  BLR43.817
97 Lukasz KUCZYNSKI  POLP
 Race 63     (10 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Sébastien LEPAPE  FRA41.158Q
2.8 Dylan HOOGERWERF  NED41.225Q
3.119 Keanu BLUNDEN  AUS42.165 
4.38 Akash ARADHYA  IND43.673
 Race 64     (11 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.66 KRUEGER John-Henry  HUN41.350Q
2.121 Jonathan MOODY  GBR41.610Q
3.92 Andrea CASSINELLI  ITA41.661 
4.163 Nikita NEMIRO  UKR42.915
5.117 Robin BENDIG  GER43.346
 Race 65     (12 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.101 Katsunori KOIKE  JPN42.046Q
2.55 PARK In Wook  KOR42.146Q
3.131 Ethan TREACY  GBR42.271 
4.185 Tawan THOMAS  FRA42.674
5.169 Ivan MARTINIC  CRO43.224
 Race 66     (13 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.194 KWAK Yoon-Gy  KOR41.551Q
2.78 Kota KIKUCHI  JPN41.599Q
3.130 Ethan DE ROSE  NZL42.083 
4.156 Wei-Cheng LIAO  TPE44.640
 Race 67     (14 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Adil GALIAKHMETOV  KAZ41.575Q
2.7 Pietro SIGHEL  ITA41.701Q
3.28 Dimitar GEORGIEV  BUL43.545 
142 Aleksandr ZHERMANOV  BLRP
 Race 68     (15 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.54 REN Ziwei  CHN41.184Q
2.44 Oleh HANDEI  UKR42.792Q
3.29 Liam O BRIEN  IRL43.128 
4.95 Ward PÉTRÉ  BEL43.722
5.203 Edin BRANKOVIC  BIH43.777
 Race 69     (16 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.53 Pavel SITNIKOV  RUS41.681Q
2.73 Quentin FERCOQ  FRA41.734Q
3.123 Zdenek SEJPAL  CZE43.286 
4.21 Nico ANDERMANN  AUT-    
139 Adriaan DEWAGTERE  BELP
 Race 70     (17 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Maxime LAOUN  CAN41.303Q
2.180 Brendan COREY  AUS41.321Q
3.60 Daniil EIBOG  RUS41.432q
4.136 Dominic ANDERMANN  AUT42.888
 Race 71     (18 of 18)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Konstantin IVLIEV  RUS41.245Q
2.122 Jens VAN 'T WOUT  NED41.303Q
3.27 Michal NIEWINSKI  POL41.738 
4.148 Danylo FEDORENKO  UKR43.412
5.205 Tobias WOLF  AUT44.910


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Sebra Sports
Bioracer
Eraton Race Timers
Engo
Web-TV
Kilimanjaro
Impakt Sport