Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
TRAINING COMPETITION KTT - Heerenveen, Netherlands - 29 January 2022
Halve Finales 1000 meter Divisie B
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Finale, total 6 skaters)
Race 4, Groep 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
50
Nikki NOORDERGRAAF
YVZ
1:45.503
Q
2.
1
40
Angel DALEMAN
IHCL
1:45.579
3.
2
47
Pepijn KOESTAL
YVZ
1:45.579
4.
3
30
Anna EIJSACKERS
HVHW
1:47.177
5
192
Jonas DE JONG
SVU
DNS
Race 5, Groep 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
37
Zoë Florence DELTRAP
IHCL
1:49.219
Q
2.
3
136
Suze KINGMA
TRL
1:50.540
3.
2
93
Diede VAN OORSCHOT
SVU
2:21.551
4.
1
173
Kiek STRAATHOF
IHCL
2:30.458
5
207
Anne Floor OTTER
SCT
DNF
Race 6, Groep 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
74
Nick ENDEVELD
YVZ
1:37.914
Q
2.
5
4
Michelle VELZEBOER
STB
1:37.964
3.
3
49
Thijmen KOESTAL
YVZ
1:38.304
4.
1
187
Femke DE BOER
TRL
1:39.114
5.
4
112
Bibi ARTS
STB
1:44.774
6.
6
170
Valerie AARTS
IHCL
-
Finale 1000 meter Divisie B
Race 12, Groep 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
207
Anne Floor OTTER
SCT
-
2
2.
2
49
Thijmen KOESTAL
YVZ
1:45.079
1
3.
5
93
Diede VAN OORSCHOT
SVU
1:45.293
4.
4
187
Femke DE BOER
TRL
1:45.621
5.
6
170
Valerie AARTS
IHCL
1:46.017
6.
1
30
Anna EIJSACKERS
HVHW
1:46.792
Race 13, Groep 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
4
Michelle VELZEBOER
STB
1:37.722
100
2.
3
37
Zoë Florence DELTRAP
IHCL
1:37.760
65
3.
6
47
Pepijn KOESTAL
YVZ
1:37.855
40
4.
2
74
Nick ENDEVELD
YVZ
1:37.944
25
5.
8
136
Suze KINGMA
TRL
1:39.534
15
6.
7
173
Kiek STRAATHOF
IHCL
1:39.556
10
7.
4
50
Nikki NOORDERGRAAF
YVZ
2:03.947
5
5
40
Angel DALEMAN
IHCL
DNF
Distance Classification 1000 meter Divisie B
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Finale, Groep 1
1.
4
Michelle VELZEBOER
STB
1
100
2|1
1:37.722
2.
37
Zoë Florence DELTRAP
IHCL
2
65
1|2
1:37.760
3.
47
Pepijn KOESTAL
YVZ
3
40
3|3
1:37.855
4.
74
Nick ENDEVELD
YVZ
4
25
1|4
1:37.914
5.
136
Suze KINGMA
TRL
5
15
2|5
1:39.534
6.
173
Kiek STRAATHOF
IHCL
6
10
4|6
1:39.556
7.
50
Nikki NOORDERGRAAF
YVZ
7
5
1|7
1:45.503
8.
40
Angel DALEMAN
IHCL
2|P
1:45.579
Finale, Groep 2
9.
207
Anne Floor OTTER
SCT
1
2
P|1
10.
49
Thijmen KOESTAL
YVZ
2
1
3|2
1:38.304
11.
93
Diede VAN OORSCHOT
SVU
3
3|3
1:45.293
12.
187
Femke DE BOER
TRL
4
4|4
1:39.114
13.
170
Valerie AARTS
IHCL
5
6|5
1:46.017
14.
30
Anna EIJSACKERS
HVHW
6
4|6
1:46.792
Halve Finales, Groep 1
15.
112
Bibi ARTS
STB
5
5
1:44.774
16.
192
Jonas DE JONG
SVU
DNS
NS
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters