Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-2 - Salt Lake City, U.S.A. - 4-6 November 2022
Preliminaries 500 m (1) Men
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
Race 1 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
LEE June Seo
KOR
41.041
Q
2.
13
Thomas NADALINI
ITA
41.131
Q
3.
65
Niall TREACY
GBR
41.220
q
4.
28
Seung-Min KWON
USA
41.540
5.
181
Yu-Chuan CHANG
TPE
43.961
Race 2 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
90
Diane SELLIER
POL
41.496
Q
2.
84
Shogo MIYATA
JPN
41.571
Q
3.
114
Chun-Chieh LIN
TPE
42.653
q
4.
121
Matthias WOLFGANG
AUT
42.949
Race 3 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
69
Maxime LAOUN
CAN
40.745
Q
2.
75
Melle VAN 'T WOUT
NED
41.214
Q
3.
29
Michal NIEWINSKI
POL
41.500
q
4.
101
Keanu BLUNDEN
AUS
42.519
Race 4 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
64
Brandon KIM
USA
41.436
Q
2.
158
Kiichi SHIGEHIRO
JPN
41.819
Q
3.
157
Kyle ROSS-WADDELL
GBR
42.550
q
4.
176
Peter Joseph GROSECLOSE
PHI
44.077
Race 5 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
Steven DUBOIS
CAN
40.481
Q
2.
94
Lukasz KUCZYNSKI
POL
40.741
Q
3.
23
Yanghun Ben JUNG
GER
41.123
q
4.
190
Anton KHVAN
KAZ
41.503
5.
156
Theo COLLINS
GBR
-
Race 6 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
55
Denis NIKISHA
KAZ
40.854
Q
2.
146
ZHONG Yuchen
CHN
40.950
Q
3.
186
Ryan SHANE
USA
42.447
q
4.
44
Ivan DONCHEV
BUL
1:14.017
21
Brendan COREY
AUS
P
Race 7 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
Roberts KRUZBERGS
LAT
41.445
Q
2.
150
LI Kongchao
CHN
41.500
Q
3.
109
Tawan THOMAS
FRA
42.761
q
4.
191
Ryo Yik ONG
SGP
43.802
78
Andrea CASSINELLI
ITA
DNS
Race 8 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
Quentin FERCOQ
FRA
41.316
Q
2.
9
Itzhak DE LAAT
NED
41.341
Q
3.
43
Dominic ANDERMANN
AUT
43.332
q
4.
142
Maxim MAXIMOV
BUL
54.590
Race 9 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
63
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
41.388
Q
2.
170
Kay HUISMAN
NED
41.464
Q
3.
175
Lukas MACDONALD
NZL
42.282
q
4.
188
Steavanus WIHARDJA
INA
44.388
5.
165
KIM Taesung
KOR
1:18.530
Race 10 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
163
LIM Yongjin
KOR
41.327
Q
2.
16
Jordan PIERRE-GILLES
CAN
41.409
Q
3.
134
Mattia ANTONIOLI
ITA
41.553
q
187
Lucas Henry KOO
BRA
DNS
149
LI Kun
CHN
DNS
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters