Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-5 - Dresden, Germany - 3-5 February 2023
Heats 1000 m Women
9 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 18 skaters)
Race 13 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
11
Natalia MALISZEWSKA
POL
1:33.646
Q
2.
21
KONYA Zsofia
HUN
1:33.967
Q
3.
16
Katrin MANOILOVA
BUL
1:34.044
4.
78
Yana KHAN
KAZ
1:34.336
5.
160
Betty MOESKE
GER
1:35.355
Race 14 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
SHIM Suk Hee
KOR
1:32.580
Q
2.
120
WANG Xinran
CHN
1:32.617
Q
3.
20
Maame BINEY
USA
1:33.157
4.
94
Aurelie LEVEQUE
FRA
1:33.763
5.
88
Madina ZHANBUSINOVA
KAZ
1:33.781
Race 15 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
JASZAPATI Petra
HUN
1:32.566
Q
2.
4
SEO Whimin
KOR
1:33.014
Q
3.
26
Gwendoline DAUDET
FRA
1:33.369
4.
139
Kamryn LUTE
USA
1:33.530
5.
162
Amelia CHUA
SGP
1:42.275
Race 16 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
35
Suzanne SCHULTING
NED
1:32.877
Q
2.
122
GONG Li
CHN
1:33.680
Q
3.
140
Chiara BETTI
ITA
1:33.723
4.
98
Yelyzaveta SYDORKO
UKR
1:35.399
5.
104
Ching Yan LAM
HKG
1:35.995
Race 17 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
54
Corinne STODDARD
USA
1:31.137
Q
2.
133
LEE So-Youn
KOR
1:31.172
Q
3.
101
Elisa CONFORTOLA
ITA
1:31.211
4.
116
Renee Marie STEENGE
CAN
1:31.272
5.
30
Svitlana REPETSKA
UKR
1:32.746
Race 18 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
17
Hanne DESMET
BEL
1:30.290
Q
2.
64
Ami HIRAI
JPN
1:30.801
Q
3.
147
Myeongbi JUNG
GER
1:31.248
4.
107
Thanutchaya CHATTHAISONG
THA
1:38.700
5.
77
Gabriela TOPOLSKA
POL
1:50.384
Race 19 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
49
Selma POUTSMA
NED
1:32.381
Q
2.
115
Rikki DOAK
CAN
1:32.450
Q
3.
24
Gloria IORIATTI
ITA
1:33.150
4.
99
BACSKAI Sara Luca
HUN
1:33.440
Race 20 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
10
Anna SEIDEL
GER
1:31.845
Q
2.
56
DanaƩ BLAIS
CAN
1:32.317
Q
3.
102
CloƩ OLLIVIER
FRA
1:32.340
4.
153
Myroslava SELIUKOVA
UKR
1:34.966
5.
127
Aoi WATANABE
JPN
-
Race 21 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
55
ZHANG Chutong
CHN
1:31.301
Q
2.
136
Michelle VELZEBOER
NED
1:31.369
Q
3.
18
Nikola MAZUR
POL
1:31.835
4.
80
Maja IVANDIC
CRO
1:37.419
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters