Events
Torino StarClass
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP - Moscow, Russia - 11-13 February 2011
 
Preliminaries 1000m (1) Ladies
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
 Race 14     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 LIU Qiuhong  CHN1:36.818Q
2.24 Bianca WALTER  GER1:37.302Q
3.54 Jessica AUSMA  NED1:38.417 
 Race 15     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Caroline TRUCHON  CAN1:33.191Q
2.41 Ayuko ITO  JPN1:33.427Q
3.59 Liya STEPANOVA  RUS1:33.835q
4.64 Olena KORINCHUK  UKR1:38.732
 Race 16     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.40 Yui SAKAI  JPN1:34.814Q
2.29 Alex STANLEY  GBR1:34.909Q
3.60 Natalia PLUGINA  RUS1:35.094q
4.52 Sanne VAN KERKHOF  NED1:35.134
 Race 17     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.48 YANG Shin-Young  KOR1:34.934Q
2.7 Marina GEORGIEVA NIKOLOVA  BUL1:35.132Q
3.33 KESZLER Andrea  HUN1:35.391q
4.2 Vera ANTANENKA  BLR1:35.528
 Race 18     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.35 Arianna FONTANA  ITA1:36.331Q
2.43 Sayuri SHIMIZU  JPN1:36.542Q
3.34 LAJTOS Szandra  HUN1:36.609 
4.70 Morgan IZYKOWSKI  USA1:36.709
 Race 19     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 Lana GEHRING  USA1:35.798Q
2.38 Elena VIVIANI  ITA1:36.222Q
3.53 Yara VAN KERKHOF  NED1:36.356q
 Race 20     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Marianne ST-GELAIS  CAN1:34.735Q
2.18 FAN Kexin  CHN1:34.856Q
3.25 Josephine MESCHNIK  GER1:36.577q
 Race 21     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Jessica GREGG  CAN1:37.019Q
2.30 HUSZÁR Erika  HUN1:37.253Q
3.3 Volha TALAYEVA  BLR1:37.929 
4.63 Burcu KAN  TUR1:51.313
 Race 22     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.49 HWANG Hyunsun  KOR1:33.150Q
2.20 LI Jianrou  CHN1:33.235Q
3.56 Nina EVTEEVA  RUS1:33.339q
4.8 Gergana PATSOVA  BUL1:42.614


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton
Engo
Impakt Sport
Sebra Sports
Kilimanjaro
Skate-Tec
Web-TV