Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OPEN DUTCH JUNIORS - Amsterdam, Netherlands - 9-10 April 2011
 
Heats 333 meter Girls Junior E/F
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 98, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.425 Esmeralda WANNINK  GO40.268Q
2.254 Caroline MURPHY  LUX41.184Q
3.322 Emily ALMEY  YES41.945q
4.544 Vivienne DE JONG  IJVZ42.074
5.119 Yannick LANCEE  SVU52.745
 Race 99, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES39.661Q
2.224 Martine DE BOER  TRL42.205Q
3.336 Savannah AUDIER  IHCL42.320 
4.415 Marie Sarah DA COSTA  CSC42.537
 Race 100, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Lien JOOS  BSC41.371Q
2.295 Sanne HOFKER  STB41.691Q
3.371 Kim TALSMA  SCT41.871q
4.4103 Joni TERSTEEG  SVU42.026
 
Semi Finals 333 meter Girls Junior E/F
  1 Race (the best 5 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 153, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 Joni TERSTEEG  SVU41.308Q
2.336 Savannah AUDIER  IHCL41.814Q
3.244 Vivienne DE JONG  IJVZ42.051Q
4.415 Marie Sarah DA COSTA  CSC43.601Q
5.519 Yannick LANCEE  SVU46.126Q
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 154, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Esmeralda WANNINK  GO38.973Q
2.254 Caroline MURPHY  LUX40.751Q
3.422 Emily ALMEY  YES42.508 
4.371 Kim TALSMA  SCT53.497
 Race 155, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES39.729Q
2.28 Lien JOOS  BSC40.758Q
3.424 Martine DE BOER  TRL42.071 
4.395 Sanne HOFKER  STB42.295
 
Final 333 meter Girls Junior E/F
 Race 191, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 Joni TERSTEEG  SVU40.415 
2.236 Savannah AUDIER  IHCL40.439
3.344 Vivienne DE JONG  IJVZ42.287
4.519 Yannick LANCEE  SVU46.764
415 Marie Sarah DA COSTA  CSCDNS
 Race 192, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Martine DE BOER  TRL42.604 
2.471 Kim TALSMA  SCT42.685
3.295 Sanne HOFKER  STB42.864
4.322 Emily ALMEY  YES43.156
 Race 193, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Esmeralda WANNINK  GO38.55934 
2.220 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES38.71521
3.48 Lien JOOS  BSC40.17813
4.354 Caroline MURPHY  LUX40.2478
 
Distance Classification 333 meter Girls Junior E/F
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.25 Esmeralda WANNINK  GO1341|1|138.559
2.20 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES2212|1|138.715
3.8 Lien JOOS  BSC3133|2|140.178
4.54 Caroline MURPHY  LUX484|2|240.247
  Final, Group 2
5.24 Martine DE BOER  TRL11|3|242.071
6.71 Kim TALSMA  SCT22|4|341.871
7.95 Sanne HOFKER  STB33|4|241.691
8.22 Emily ALMEY  YES44|3|341.945
  Final, Group 3
9.103 Joni TERSTEEG  SVU11|1|440.415
10.36 Savannah AUDIER  IHCL22|2|340.439
11.44 Vivienne DE JONG  IJVZ33|3|442.051
12.19 Yannick LANCEE  SVU44|5|546.126
13.15 Marie Sarah DA COSTA  CSCDNSNS|4|442.537


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
pb-event
SpeedSkatingShop
Hunter
Mapleskate
Sebra Sports