Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OPEN DUTCH JUNIORS - Amsterdam, Netherlands - 9-10 April 2011
 
Heats 500 meter Girls Junior E/F
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 1, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.325 Esmeralda WANNINK  GO57.895Q
2.244 Vivienne DE JONG  IJVZ1:01.900Q
3.495 Sanne HOFKER  STB1:02.148q
4.18 Lien JOOS  BSC1:02.552
 Race 2, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.454 Caroline MURPHY  LUX1:03.091Q
2.536 Savannah AUDIER  IHCL1:03.583Q
3.115 Marie Sarah DA COSTA  CSC1:03.612q
4.222 Emily ALMEY  YES1:03.919
5.319 Yannick LANCEE  SVU1:08.133
 Race 3, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.220 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES1:00.204Q
2.471 Kim TALSMA  SCT1:02.285Q
3.124 Martine DE BOER  TRL1:03.681 
4.3103 Joni TERSTEEG  SVU1:11.513
 
Semi Finals 500 meter Girls Junior E/F
  1 Race (the best 5 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 23, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Lien JOOS  BSC1:02.409Q
2.5103 Joni TERSTEEG  SVU1:03.546Q
3.224 Martine DE BOER  TRL1:04.042Q
4.322 Emily ALMEY  YES1:04.421Q
5.419 Yannick LANCEE  SVU1:09.612Q
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 24, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Esmeralda WANNINK  GO58.768Q
2.371 Kim TALSMA  SCT1:01.489Q
3.244 Vivienne DE JONG  IJVZ1:08.028 
4.415 Marie Sarah DA COSTA  CSC1:11.119
 Race 25, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES59.784Q
2.295 Sanne HOFKER  STB1:02.973Q
3.436 Savannah AUDIER  IHCL1:03.059 
4.354 Caroline MURPHY  LUX1:03.112
 
Final 500 meter Girls Junior E/F
 Race 59, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2103 Joni TERSTEEG  SVU1:02.073 
2.18 Lien JOOS  BSC1:02.239
3.324 Martine DE BOER  TRL1:03.271
4.422 Emily ALMEY  YES1:07.768
5.519 Yannick LANCEE  SVU1:07.909
 Race 60, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Savannah AUDIER  IHCL1:00.348 
2.254 Caroline MURPHY  LUX1:01.871
3.344 Vivienne DE JONG  IJVZ1:02.199
4.415 Marie Sarah DA COSTA  CSC1:03.002
 Race 61, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Esmeralda WANNINK  GO57.94434 
2.220 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES58.29821
3.495 Sanne HOFKER  STB1:03.08813
4.371 Kim TALSMA  SCT1:03.1328
 
Distance Classification 500 meter Girls Junior E/F
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.25 Esmeralda WANNINK  GO1341|1|157.895
2.20 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES2212|1|158.298
3.95 Sanne HOFKER  STB3133|2|31:02.148
4.71 Kim TALSMA  SCT484|2|21:01.489
  Final, Group 2
5.36 Savannah AUDIER  IHCL11|3|21:00.348
6.54 Caroline MURPHY  LUX22|4|11:01.871
7.44 Vivienne DE JONG  IJVZ33|3|21:01.900
8.15 Marie Sarah DA COSTA  CSC44|4|31:03.002
  Final, Group 3
9.103 Joni TERSTEEG  SVU11|2|41:02.073
10.8 Lien JOOS  BSC22|1|41:02.239
11.24 Martine DE BOER  TRL33|3|31:03.271
12.22 Emily ALMEY  YES44|4|41:03.919
13.19 Yannick LANCEE  SVU55|5|51:07.909


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Evoskates
Customboots.de
Hunter
SpeedSkatingShop
pb-event
Maplez