Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OPEN DUTCH JUNIORS - Amsterdam, Netherlands - 9-10 April 2011
 
Heats 333 meter Boys Junior D
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 112, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.250 Stijn DESMET  IRTA35.529Q
2.39 Sven JOOS  BSC37.479Q
3.142 Brian BAGGERMAN  IJA42.693 
42 Wiebe de SMETH  ASCJEDNS
 Race 113, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.278 Jacob JANSSON  SKS34.534Q
2.3115 Hessel KOOT  SVU35.003Q
3.4126 Marijn VAN ESCH  STB38.304 
4.149 Lars VLOEMANS  IJVZ43.312
5.5105 Léonardo TWO  USF43.397
 Race 114, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.386 Tjerk DE BOER  TRL34.838Q
2.110 Scotty PECCEU  BSC36.787Q
3.589 Loic SEGOR  USF42.925 
4.4107 Alexander VAN BUREN  STKG44.606
5.2108 Raphael FRIEDERICH  MERC50.823
 Race 115, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.298 Tom HOFKER  STB38.399Q
2.116 Hugo OUAHRIROU  CSC38.494Q
3.3125 Gianni CABOOR  YES39.846 
4.487 Marcel VAN ZUTPHEN  TRL40.040
 Race 116, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.372 Jasper BRUNSMANN  SCT37.075Q
2.197 Friso EMONS  STB38.020Q
3.290 Théo KHELLAF  USF40.599 
4.4118 Manu DE VUYST  YES45.884
 Race 117, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.484 Gillian GOUD  STA35.988Q
2.273 Erik VAN DER TOL  SCT38.033Q
3.346 David TEN CATE  IJVZ38.112 
4.167 Robbe VOLCKAERT  STKG38.795
 
Semi Finals 333 meter Boys Junior D
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, plus the 2 fastest seconds)
 Race 167, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1126 Marijn VAN ESCH  STB38.578Q
2.390 Théo KHELLAF  USF40.416 
3.4108 Raphael FRIEDERICH  MERC50.494
287 Marcel VAN ZUTPHEN  TRLP
 Race 168, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.389 Loic SEGOR  USF37.380Q
2.167 Robbe VOLCKAERT  STKG39.722q
3.2125 Gianni CABOOR  YES40.846
4.449 Lars VLOEMANS  IJVZ42.314
 Race 169, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.242 Brian BAGGERMAN  IJA38.726Q
2.5118 Manu DE VUYST  YES39.701q
3.4107 Alexander VAN BUREN  STKG42.764
4.3105 Léonardo TWO  USF43.309
5.146 David TEN CATE  IJVZ49.282
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, plus one fastest second)
 Race 170, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.186 Tjerk DE BOER  TRL34.780Q
2.272 Jasper BRUNSMANN  SCT36.635 
3.397 Friso EMONS  STB36.971
4.416 Hugo OUAHRIROU  CSC37.756
 Race 171, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Jacob JANSSON  SKS34.772Q
2.2115 Hessel KOOT  SVU34.909q
3.384 Gillian GOUD  STA35.716
4.410 Scotty PECCEU  BSC37.789
 Race 172, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Stijn DESMET  IRTA34.799Q
2.498 Tom HOFKER  STB36.290 
3.29 Sven JOOS  BSC37.182
4.373 Erik VAN DER TOL  SCT37.567
 
Final 333 meter Boys Junior D
 Race 205, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.487 Marcel VAN ZUTPHEN  TRL38.976 
2.3108 Raphael FRIEDERICH  MERC40.497
3.52 Wiebe de SMETH  ASCJE41.227
4.1105 Léonardo TWO  USF51.978
5.246 David TEN CATE  IJVZ52.074
 Race 206, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2125 Gianni CABOOR  YES40.016 
2.190 Théo KHELLAF  USF40.113
3.4107 Alexander VAN BUREN  STKG53.995
4.349 Lars VLOEMANS  IJVZ59.821
 Race 207, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 Loic SEGOR  USF37.288 
2.2126 Marijn VAN ESCH  STB37.969
3.342 Brian BAGGERMAN  IJA38.119
4.567 Robbe VOLCKAERT  STKG38.417
5.4118 Manu DE VUYST  YES39.858
 Race 208, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Sven JOOS  BSC37.237 
2.316 Hugo OUAHRIROU  CSC37.442
3.410 Scotty PECCEU  BSC37.561
273 Erik VAN DER TOL  SCTP
 Race 209, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.184 Gillian GOUD  STA34.930 
2.298 Tom HOFKER  STB36.360
3.497 Friso EMONS  STB36.460
4.372 Jasper BRUNSMANN  SCT36.780
 Race 210, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.286 Tjerk DE BOER  TRL34.77334 
2.350 Stijn DESMET  IRTA34.84921
3.178 Jacob JANSSON  SKS35.32213
4.4115 Hessel KOOT  SVU54.4058
 
Distance Classification 333 meter Boys Junior D
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.86 Tjerk DE BOER  TRL1341|1|134.773
2.50 Stijn DESMET  IRTA2212|1|134.799
3.78 Jacob JANSSON  SKS3133|1|134.534
4.115 Hessel KOOT  SVU484|2|234.909
  Final, Group 2
5.84 Gillian GOUD  STA11|3|134.930
6.98 Tom HOFKER  STB22|2|136.290
7.97 Friso EMONS  STB33|3|236.460
8.72 Jasper BRUNSMANN  SCT44|2|136.635
  Final, Group 3
9.9 Sven JOOS  BSC11|3|237.182
10.16 Hugo OUAHRIROU  CSC22|4|237.442
11.10 Scotty PECCEU  BSC33|4|236.787
12.73 Erik VAN DER TOL  SCTPP|4|237.567
  Final, Group 4
13.89 Loic SEGOR  USF11|1|337.288
14.126 Marijn VAN ESCH  STB22|1|337.969
15.42 Brian BAGGERMAN  IJA33|1|338.119
16.67 Robbe VOLCKAERT  STKG44|2|438.417
17.118 Manu DE VUYST  YES55|2|439.701
  Final, Group 5
18.125 Gianni CABOOR  YES11|3|339.846
19.90 Théo KHELLAF  USF22|2|340.113
20.107 Alexander VAN BUREN  STKG33|3|442.764
21.49 Lars VLOEMANS  IJVZ44|4|442.314
  Final, Group 6
22.87 Marcel VAN ZUTPHEN  TRL11|P|438.976
23.108 Raphael FRIEDERICH  MERC22|3|540.497
24.2 Wiebe de SMETH  ASCJE33|NS41.227
25.105 Léonardo TWO  USF44|4|543.309
26.46 David TEN CATE  IJVZ55|5|338.112


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Maplez
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Hunter
Sebra Sports
pb-event
Evoskates