Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OPEN DUTCH JUNIORS - Amsterdam, Netherlands - 9-10 April 2011
 
Heats 1000 meter Men Junior C
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 19, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3123 Bas DE JONG  SVU1:50.413Q
2.1107 Clément DAVIN  USF1:57.342Q
3.277 Stefan PRINSEN  SCT2:17.656 
 Race 20, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.311 Rino VANHOOREN  BSC1:46.649Q
2.4127 Ward PÉTRÉ  YDS1:46.724Q
3.137 Koen SLOOTWEG  IHCL1:49.813 
4.2125 Jelle VAN DEN WIJNGAARD  SVU1:53.311
 Race 21, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.326 Mylan ELZINK  GO1:51.394Q
2.5121 Elio NIEUWLAND  SVU1:55.559Q
3.47 Siebren TIEMERSMA  TRL1:57.090 
4.160 Lukas FRIEDERICH  MERC2:01.197
5.257 Max BACKSTRÖM  LUX2:11.723
 Race 22, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Patrick PAWASSERAT  MERC1:49.534Q
2.2122 Bauke BOLLEMA  SVU1:52.381Q
3.332 Simon MOLKENBOER  HST1:54.696 
4.486 Merlijn SCHENK  STA2:04.476
 
Semi Finals 1000 meter Men Junior C
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one fastest third)
 Race 55, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Siebren TIEMERSMA  TRL1:52.671Q
2.132 Simon MOLKENBOER  HST1:56.132Q
3.360 Lukas FRIEDERICH  MERC2:00.221 
4.486 Merlijn SCHENK  STA2:01.912
 Race 56, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Koen SLOOTWEG  IHCL1:51.197Q
2.2125 Jelle VAN DEN WIJNGAARD  SVU1:54.584Q
3.357 Max BACKSTRÖM  LUX1:58.284q
477 Stefan PRINSEN  SCTDNS
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 57, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.259 Patrick PAWASSERAT  MERC1:46.120Q
2.3123 Bas DE JONG  SVU1:47.901Q
3.4121 Elio NIEUWLAND  SVU1:48.076 
4.1127 Ward PÉTRÉ  YDS2:17.121
 Race 58, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.226 Mylan ELZINK  GO1:40.006Q
2.111 Rino VANHOOREN  BSC1:41.499Q
3.3122 Bauke BOLLEMA  SVU1:52.190 
4.4107 Clément DAVIN  USF1:54.135
 
Final 1000 meter Men Junior C
 Race 118, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Lukas FRIEDERICH  MERC2:06.271 
2.286 Merlijn SCHENK  STA2:06.520
 Race 119, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Siebren TIEMERSMA  TRL1:50.776 
2.137 Koen SLOOTWEG  IHCL1:51.119
3.432 Simon MOLKENBOER  HST1:53.382
4.557 Max BACKSTRÖM  LUX1:57.555
5.3125 Jelle VAN DEN WIJNGAARD  SVU2:01.633
 Race 120, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4127 Ward PÉTRÉ  YDS1:53.523 
2.1121 Elio NIEUWLAND  SVU1:55.068
3.2122 Bauke BOLLEMA  SVU1:55.574
4.3107 Clément DAVIN  USF2:19.247
 Race 121, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.126 Mylan ELZINK  GO1:39.22734 
2.211 Rino VANHOOREN  BSC1:40.13921
3.359 Patrick PAWASSERAT  MERC1:40.30013
4.4123 Bas DE JONG  SVU1:46.8078
 
Distance Classification 1000 meter Men Junior C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.26 Mylan ELZINK  GO1341|1|11:39.227
2.11 Rino VANHOOREN  BSC2212|2|11:40.139
3.59 Patrick PAWASSERAT  MERC3133|1|11:40.300
4.123 Bas DE JONG  SVU484|2|11:46.807
  Final, Group 2
5.127 Ward PÉTRÉ  YDS11|4|21:46.724
6.121 Elio NIEUWLAND  SVU22|3|21:48.076
7.122 Bauke BOLLEMA  SVU33|3|21:52.190
8.107 Clément DAVIN  USF44|4|21:54.135
  Final, Group 3
9.7 Siebren TIEMERSMA  TRL11|1|31:50.776
10.37 Koen SLOOTWEG  IHCL22|1|31:49.813
11.32 Simon MOLKENBOER  HST33|2|31:53.382
12.57 Max BACKSTRÖM  LUX44|3|51:57.555
13.125 Jelle VAN DEN WIJNGAARD  SVU55|2|41:53.311
  Final, Group 4
14.60 Lukas FRIEDERICH  MERC11|3|42:00.221
15.86 Merlijn SCHENK  STA22|4|42:01.912
  Semi Finals, Group 2
16.77 Stefan PRINSEN  SCTDNSNS|32:17.656


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
Customboots.de
Hunter
Sebra Sports
SpeedSkatingShop
Evoskates
Maplez