Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EASTER CUP - Gent, Belgium - 23-24 April 2011
 
Heats 333 meter Girls Junior E/F
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 1, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3112 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES40.736Q
2.178 Sanne HOFKER  STB44.565Q
3.242 Vivienne DE JONG  IJVZ1:16.583 
 Race 2, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.366 Sanimaiya VILLA  SES40.569Q
2.115 Lien JOOS  BSC41.777Q
3.2113 Emily ALMEY  YES43.764 
 Race 3, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 Kim TALSMA  SCT42.092Q
2.347 Caroline MURPHY  LUX42.152Q
3.296 Yannick LANCEE  SVU46.249 
4.46 Olivia WEEDON  ALD49.486
 Race 4, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.45 Tanith TURNER  ALD41.249Q
2.331 Georgie DALRYMPLE  HVHW42.332Q
3.117 Noemy DANIAU  CNPV43.612 
4.291 Amélie COREMANS  STKG48.546
 
Semi Final 333 meter Girls Junior E/F
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 16, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1113 Emily ALMEY  YES44.106Q
2.296 Yannick LANCEE  SVU47.040Q
3.36 Olivia WEEDON  ALD50.973 
 Race 17, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.342 Vivienne DE JONG  IJVZ42.250Q
2.117 Noemy DANIAU  CNPV43.176Q
3.291 Amélie COREMANS  STKG50.094 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 18, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.166 Sanimaiya VILLA  SES40.905Q
2.215 Lien JOOS  BSC41.679Q
3.478 Sanne HOFKER  STB43.167 
4.363 Kim TALSMA  SCT43.287
 Race 19, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1112 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES39.207Q
2.25 Tanith TURNER  ALD39.615Q
3.347 Caroline MURPHY  LUX41.429 
431 Georgie DALRYMPLE  HVHWP
 
Final 333 meter Girls Junior E/F
 Race 31, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.191 Amélie COREMANS  STKG54.874 
2.26 Olivia WEEDON  ALD55.082
 Race 32, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Georgie DALRYMPLE  HVHW43.227 
2.217 Noemy DANIAU  CNPV43.635
3.3113 Emily ALMEY  YES44.549
4.496 Yannick LANCEE  SVU47.589
 Race 33, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.242 Vivienne DE JONG  IJVZ41.750 
2.378 Sanne HOFKER  STB42.290
3.147 Caroline MURPHY  LUX42.324
4.463 Kim TALSMA  SCT42.328
 Race 34, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1112 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES38.91734 
2.25 Tanith TURNER  ALD39.07121
3.366 Sanimaiya VILLA  SES39.12913
4.415 Lien JOOS  BSC41.7048
 
Distance Classification 333 meter Girls Junior E/F
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.112 Evelien VAN KERCKVOORDE  YES1341|1|138.917
2.5 Tanith TURNER  ALD2212|2|139.071
3.66 Sanimaiya VILLA  SES3133|1|139.129
4.15 Lien JOOS  BSC484|2|241.679
  Final, Group 2
5.42 Vivienne DE JONG  IJVZ11|1|341.750
6.78 Sanne HOFKER  STB22|3|242.290
7.47 Caroline MURPHY  LUX33|3|241.429
8.63 Kim TALSMA  SCT44|4|142.092
  Final, Group 3
9.31 Georgie DALRYMPLE  HVHW11|P|242.332
10.17 Noemy DANIAU  CNPV22|2|343.176
11.113 Emily ALMEY  YES33|1|343.764
12.96 Yannick LANCEE  SVU44|2|346.249
  Final, Group 4
13.91 Amélie COREMANS  STKG11|3|448.546
14.6 Olivia WEEDON  ALD22|3|449.486


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
pb-event
Maplez
Hunter
Evoskates
Customboots.de