Events
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EASTER CUP - Gent, Belgium - 23-24 April 2011
 
Heats 500 meter Ladies Junior A/B/C
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 96, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.480 Hanne VAN HIJFTE  STKG52.269Q
2.3102 Tineke DEN DULK  TRL55.158Q
3.299 Emilie DE WITTE  TNT1:00.000 
4.145 Hannah VERMEEREN  IRTA1:00.121
5.5114 Laura FAUCONNIER  IRTA1:02.286
 Race 97, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.473 Selma POUTSMA  STB53.815Q
2.144 Hanne DESMET  IRTA54.155Q
3.293 Liduina VERBEEK  SVU54.848 
4.384 Fabienne COREMANS  STKG58.117
 Race 98, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Lucija Ana ILIJIC  MET53.100Q
2.482 Kimberly DEWISPELAERE  STKG55.202Q
3.343 Joy VAN VLIERBERGHE  IRTA57.286 
271 Anouk SCHOUTEN  STBDNS
 
Semi Final 500 meter Ladies Junior A/B/C
  2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final)
 Race 121, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.193 Liduina VERBEEK  SVU54.866Q
2.243 Joy VAN VLIERBERGHE  IRTA56.058 
3.384 Fabienne COREMANS  STKG56.494
 Race 122, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.199 Emilie DE WITTE  TNT58.948Q
2.245 Hannah VERMEEREN  IRTA1:00.465 
3.3114 Laura FAUCONNIER  IRTA1:01.729
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 123, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Lucija Ana ILIJIC  MET53.999Q
2.382 Kimberly DEWISPELAERE  STKG55.127Q
273 Selma POUTSMA  STBP
 Race 124, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.180 Hanne VAN HIJFTE  STKG51.719Q
2.3102 Tineke DEN DULK  TRL52.833Q
3.244 Hanne DESMET  IRTA52.863 
 
Final 500 meter Ladies Junior A/B/C
 Race 146, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.473 Selma POUTSMA  STB52.686 
2.184 Fabienne COREMANS  STKG56.872
3.245 Hannah VERMEEREN  IRTA1:00.428
4.3114 Laura FAUCONNIER  IRTA1:01.757
 Race 147, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.293 Liduina VERBEEK  SVU53.564 
2.144 Hanne DESMET  IRTA53.742
3.343 Joy VAN VLIERBERGHE  IRTA56.251
4.499 Emilie DE WITTE  TNT57.422
 Race 148, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.180 Hanne VAN HIJFTE  STKG51.03734 
2.349 Lucija Ana ILIJIC  MET52.59621
3.2102 Tineke DEN DULK  TRL52.73213
4.482 Kimberly DEWISPELAERE  STKG54.0658
 
Distance Classification 500 meter Ladies Junior A/B/C
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.80 Hanne VAN HIJFTE  STKG1341|1|151.037
2.49 Lucija Ana ILIJIC  MET2212|1|152.596
3.102 Tineke DEN DULK  TRL3133|2|252.732
4.82 Kimberly DEWISPELAERE  STKG484|2|254.065
  Final, Group 2
5.93 Liduina VERBEEK  SVU11|1|353.564
6.44 Hanne DESMET  IRTA22|3|252.863
7.43 Joy VAN VLIERBERGHE  IRTA33|2|356.058
8.99 Emilie DE WITTE  TNT44|1|357.422
  Final, Group 3
9.73 Selma POUTSMA  STB11|P|152.686
10.84 Fabienne COREMANS  STKG22|3|456.494
11.45 Hannah VERMEEREN  IRTA33|2|41:00.121
12.114 Laura FAUCONNIER  IRTA44|3|51:01.729


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
pb-event
SpeedSkatingShop
Evoskates
Hunter
Maplez
Sebra Sports