Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 5 (BAS) - DANISH INTERNATIONAL - Odense, Denmark - 7-9 January 2011
Heats 1500 meter Men StarClass+Senior
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 18, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
53
Jan Ebele VAN DER REE
HVHW
2:34.077
Q
2.
2
56
Jeroen SONNEVELD
IJA
2:34.287
3.
4
12
Maarten SLEMBROUCK
STKG
2:37.201
4.
1
3
Hew WILLIAMS
ALD
2:41.215
5.
5
79
Bas HAMSTRA
SCT
2:54.013
Race 19, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
54
Björn POSTMA
SVU
2:32.042
Q
2.
6
55
Koen HAKKENBERG
IJVZ
2:32.627
3.
4
11
Robin VAN STEEN
STKG
2:40.564
4.
2
4
Wietse VISSER
ASCJE
2:57.972
5.
5
67
Mark WORTH
NIRC
3:09.168
3
80
Jos� CAVALLI
SEV
P
Race 20, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
37
Jorrit OOSTEN
GO
2:32.296
Q
2.
3
63
Paul WORTH
NIRC
2:34.268
3.
1
16
Florian FEICHTNER
ECK
2:35.836
4.
2
2
Gerard WILLIAMS
ALD
2:44.099
5.
5
57
Jesper HOSPES
SCT
2:58.927
Final 1500 meter Men StarClass+Senior
Race 33, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
57
Jesper HOSPES
SCT
2:38.625
2.
1
79
Bas HAMSTRA
SCT
2:39.612
3.
4
80
Jos� CAVALLI
SEV
2:40.656
4.
3
67
Mark WORTH
NIRC
2:54.886
Race 34, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
12
Maarten SLEMBROUCK
STKG
2:35.612
2.
3
11
Robin VAN STEEN
STKG
2:35.668
3.
5
2
Gerard WILLIAMS
ALD
2:37.536
4.
4
3
Hew WILLIAMS
ALD
2:40.158
6
4
Wietse VISSER
ASCJE
DNS
1
16
Florian FEICHTNER
ECK
P
Race 35, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
55
Koen HAKKENBERG
IJVZ
2:30.981
34
2.
1
54
Björn POSTMA
SVU
2:31.013
21
3.
2
37
Jorrit OOSTEN
GO
2:31.157
13
4.
6
56
Jeroen SONNEVELD
IJA
2:32.321
8
5.
5
63
Paul WORTH
NIRC
2:35.927
5
6.
4
53
Jan Ebele VAN DER REE
HVHW
3:06.169
3
Distance Classification 1500 meter Men StarClass+Senior
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
55
Koen HAKKENBERG
IJVZ
1
34
1|2
2:30.981
2.
54
Björn POSTMA
SVU
2
21
2|1
2:31.013
3.
37
Jorrit OOSTEN
GO
3
13
3|1
2:31.157
4.
56
Jeroen SONNEVELD
IJA
4
8
4|2
2:32.321
5.
63
Paul WORTH
NIRC
5
5
5|2
2:34.268
6.
53
Jan Ebele VAN DER REE
HVHW
6
3
6|1
2:34.077
Final, Group 2
7.
12
Maarten SLEMBROUCK
STKG
1
1|3
2:35.612
8.
11
Robin VAN STEEN
STKG
2
2|3
2:35.668
9.
2
Gerard WILLIAMS
ALD
3
3|4
2:37.536
10.
3
Hew WILLIAMS
ALD
4
4|4
2:40.158
11.
4
Wietse VISSER
ASCJE
DNS
NS|NS
2:57.972
12.
16
Florian FEICHTNER
ECK
P
P|P
2:35.836
Final, Group 3
13.
57
Jesper HOSPES
SCT
1
1|5
2:38.625
14.
79
Bas HAMSTRA
SCT
2
2|5
2:39.612
15.
80
Jos� CAVALLI
SEV
3
3|P
2:40.656
16.
67
Mark WORTH
NIRC
4
4|5
2:54.886
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters