Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 5 - Budapest, Hungary - 4-6 February 2005
 
Heats 1500 meter Ladies
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 18 skaters)
 Race 1, Group 1     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 CHOI Eun-Kyung  KOR2:34.389Q
2.249 Katerina NOVOTNA  CZE2:34.563Q
3.371 Yvonne KUNZE  GER2:34.568 
4.4153 Tatiana ZIMOVÁ  SVK2:37.886
5.5148 Anja KOLAR  SLO2:41.889
 Race 2, Group 1     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1110 KANG Yun-Mi  KOR2:35.938Q
2.231 Chantale SEVIGNY  CAN2:36.149Q
3.363 Joanna WILLIAMS  GBR2:37.630 
4.4141 Valeriya REZNIK  RUS2:38.428
5.5131 Chloe-Rose MCLEOD-WYLIE  NZL2:44.192
6123 Liesbeth MAU ASAM  NEDDQ
 Race 3, Group 1     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1170 Hyo-Jung KIM  USA2:30.072Q
2.252 Stephanie BOUVIER  FRA2:31.781Q
3.3117 Evita KRIEVANE  LAT2:33.673 
4.492 Catia BORRELLO  ITA2:37.449
5.511 Kim DE DAPPER  BEL2:39.653
 Race 4, Group 1     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Amanda OVERLAND  CAN2:32.991Q
2.293 Marta CAPURSO  ITA2:33.159Q
3.350 Zuzana SVITILOVA  CZE2:35.300 
4.4140 Elizaveta IVLJEVA  RUS2:35.815
5.5119 DUUREN Natsagnyam  MGL2:42.701
6134 Katalin KRISTO  ROUDQ
 Race 5, Group 1     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 WANG Meng  CHN2:39.155Q
2.2168 Brigid FARRELL  USA2:39.407Q
3.395 Katia ZINI  ITA2:39.586 
4.4149 Polona PEUNIK  SLO2:52.932
5122 Melanie DE LANGE  NEDDQ
 Race 6, Group 1     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 YANG (A) Yang  CHN2:28.017Q
2.227 Alanna KRAUS  CAN2:28.815Q
3.3124 Annita VAN DOORN  NED2:30.186ADV
4.4142 Marina TRETIAKOVA  RUS2:33.886
5.580 DARÁZS Rózsa  HUN2:34.442
655 Céline LECOMPERE  FRADQ
 Race 7, Group 1     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 JIN Sun-Yu  KOR2:34.718Q
2.270 Aika KLEIN  GER2:35.920Q
3.318 Marina GEORGIEVA NIKOLOVA  BUL2:39.447 
4.4152 Renata KARABOVA  SVK2:48.784
5.582 HUSZÁR Erika  HUN2:58.506
 Race 8, Group 1     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Veronika WINDISCH  AUT2:36.525Q
2.240 Wei WANG  CHN2:36.626Q
3.354 Myrtille GOLLIN  FRA2:37.722 
4.483 LAJTOS Szandra  HUN2:37.801
5.519 Gergana PATSOVA  BUL2:41.834
 Race 9, Group 1     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1164 Allison BAVER  USA2:34.928Q
2.221 Evgenia RADANOVA  BUL2:34.970Q
3.369 Tina GRASSOW  GER2:35.465 
4.416 Yulyia YELSAKOVA  BLR2:42.902
56 Denise ALTMANN  AUTDQ


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Web-TV
Impakt Sport
Engo
Bioracer
Kilimanjaro
Sebra Sports
Eraton Race Timers